Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhur İttifakı’nın 7 Mayıs 2023 İstanbul mitingine bir milyon 700 bin yurttaşın katıldığını iddia etti.
Abartma Abartma
Detaylar
Erdoğan’ın 7 Mayıs İstanbul mitingine bir milyon 700 bin yurttaşın katıldığı iddiası

Erdoğan’ın 7 Mayıs İstanbul mitingine bir milyon 700 bin yurttaşın katıldığı iddiası

Bulgular

Bir metrekarede beş kişinin yan yana durduğu senaryoya göre alana sığabilecek en fazla insan sayısı 865 bin civarında.

Miting sırasında çekilen fotoğraflara göre hesaplama yaptığımızda alanda en az 520 bin kişinin olduğu söylenebilir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2023 Genel Seçimleri kampanyası kapsamında 7 Mayıs 2023’te İstanbul Atatürk Havalimanı’nda bir miting düzenledi.

Erdoğan, miting konuşmasında Atatürk Havalimanı’nda yapılan İstanbul mitingine bir milyon 700 bin yurttaşın katıldığını şu sözlerle iddia etti:

Bugün İstanbul, 14 Mayıs'ta birilerini emekliye sevk edecek. Resmi rakam 1 milyon 700 bin alanda katılım var. İstanbul yapar mı? İstanbul sandıkları patlatır mı?

Bu gibi iddialar söz konusu olduğunda bir alanda veya meydanda kaç kişinin bulunduğunu hesaplamamıza yarayan en önemli araç MapChecking. Bu araç sayesinde miting esnasında çekilen fotoğrafları ve videoları kullanarak mitinge kaç yurttaşın katıldığına dair bir çıkarımda bulunabiliriz. 

Miting alanında en az 520 en fazla 865 bin kişi olduğu söylenebilir

Atatürk Havalimanı’nın farklı açılarından çekilen fotoğraflar ve videolar haber sitelerinde ve sosyal medyada paylaşıldı. Sosyal medya üzerinden miting sırasında Atatürk Havalimanı’nı kuş bakışı görüntüleyen bir fotoğrafa ulaşıyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sahnede olduğu anda alanı kuşbakışı görüntüleyen videolara da yine sosyal medya üzerinden ulaşılıyor. Bu görüntülerdeki kalabalığın yayılımı ile alanı kuşbakışı görüntüleyen fotoğraftaki kalabalığın yayılımı da birbiri ile uyuşuyor. 

Görüntülerden miting için kurulan sahnenin Devlet Hava Meydanları Atatürk Havalimanı Baş Müdürlüğü binasının önünde olduğu ve kalabalığın ise Atatürk Havalimanı İç Hatlar binasının yanında yoğunlaştığı anlaşılıyor. 

miting ataturk havalimani kolaj

TRT Haber’in paylaştığı ve mitingin ilerleyen dakikalarını gösteren bir fotoğraf incelendiğinde de alanın sol tarafında bulunan kalabalığın arttığı ve alanın genişlediği görülüyor. 

Buradan sahnenin sol tarafındaki küçük kalabalık ve iç hatlar binasının önündeki kalabalığın da nereye kadar uzandığı net olarak anlaşılıyor. 

miting ataturk havalimani ilerleyen saatler

Fotoğraflardan miting alanının sol bölümünde boş bir alanın olduğu görülüyor. Bu boşluğun başladığı noktayı da fotoğrafları detaylı inceleyerek tespit etmek mümkün. Zeminde yer alan çizgilere bakarak alanın nereden itibaren başladığını anlayabiliyoruz. 

miting ataturk havalimani sol bolum

Anadolu Ajansı’nın (AA) paylaştığı ve miting öncesi hazırlıkları gösteren video incelendiğinde ise sahnenin alanın tam olarak hangi noktasına kurulduğu ve alanın sol bölümünün sınırı daha net olarak tespit ediliyor. 

Bu görsellerden elde edilen alanları MapChecking’de işaretlediğimizde ve bir metrekarede beş kişinin yan yana ayakta durduğu, en kalabalık olunan senaryoyu baz aldığımızda, alana sığabilecek insan sayısı yaklaşık 865 bin olarak çıkıyor. 

miting ataturk havalimani 5 kisi

Metrekare başına beş kişinin düşmesi, alanda adım atılacak yer olmadığı ve katılımcıların bedenlerinin neredeyse birbirine değdiği anlamına geliyor.

mapchecking gorsel

Solda: metrekare başına iki kişi - Sağda: metrekare başına beş kişi (Kaynak: Prof. Dr. G. Keith Still)

Yapılan hesaplamayı, metrekarede üç kişinin yan yana ayakta durduğu bir senaryoda tekrarladığımızda ise alana sığabilecek insan sayısı yaklaşık 520 bin olarak tespit ediliyor.

miting ataturk havalimani 3 kisi

İki senaryonun ortalamasını aldığımızda ise miting anında Atatürk Havalimanı’nda ortalama 690 bin yurttaşın bulunduğunu söyleyebiliriz. 

Bunun yanında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mitinge bir milyon 700 bin yurttaşın katılım sağladığı iddialarının doğru olması için de bir metrekarede beş kişinin yan yana ayakta durduğu senaryoda kalabalığın alana şu şekilde yayılması gerekiyor:

miting ataturk havalimani bir milyon kisi

Yani 7 Mayıs 2023 Atatürk Havalimanı mitingine kaç kişinin katıldığına yönelik Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ortaya attığı iddianın hatalı olduğunu söyleyebiliriz.