Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu Erdoğan'ın iktidara geldiği dönemde "tek varlığının yüzüğü olduğunu" söylediğini iddia etti.
Çarpıtma Çarpıtma
Bağlamdan koparma Bağlamdan koparma
Detaylar
Erdoğan tek malvarlığının yüzüğü olduğunu söyledi mi?

Erdoğan tek malvarlığının yüzüğü olduğunu söyledi mi?

Bulgular

Erdoğan’ın elinde yüzükle yaptığı bir konuşmanın videosuna ulaşılabiliyor.

Bu konuşmada Erdoğan kendi mal varlığından değil, 27 Mart 1994 Yerel Seçimleri için kendisini destekleyen bir vatandaşın gönderdiği maddi yardımdan söz ediyor.

Erdoğan’ın elinde yüzükle çekilmiş fotoğrafının kaynağına ulaşılamıyor.

Erdoğan’ın elinde yüzükle fotoğrafı gazetelerin siyasi hiciv amaçlı göndermeler yapılan Foto-Şaka kısmında “İşte bütün servetim bu yüzük. İstanbul’a hizmete hazırım.” yazısı ile paylaşılmış.

20 Şubat 1994’te Milliyet Gazetesi’nin bir haberinde, Erdoğan’ın o dönem açıklamış olduğu mal varlığına ulaşılabiliyor.

Erdoğan’ın herhangi bir konuşmasında “tek servetinin yüzüğü olduğu” ifadesine rastlanmıyor.

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, 18 Mayıs 2023 tarihinde yaptığı konuşmasında “Erdoğan, sen parmağındaki tek yüzükle iktidara geldin. Eğer bu yüzükten fazla bir şeyim varsa bana hırsız diyebilirsiniz dedin. Ama şimdi kendini, aileni ve etrafındakilerin yedi sülalesini zengin ettin” diyerek Erdoğan’ın iktidara geldiği dönemde "tek marlığının yüzüğü olduğunu söylediğini" iddia etti. 

Erdoğan ile ilgili bu iddia, siyasetçiler tarafından sıklıkla dile getiriliyor. Aynı iddiayı DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan 26 Nisan 2023’te Çayırova’daki ilçe parti binası açılışında “‘Bütün servetim bu yüzük’ diyen Erdoğan sözünden döndü, etrafındaki üç beş kişi de servetine servet kattı” diyerek dile getirmişti. Kemal Kılıçdaroğlu 5 Şubat 2023’te, partisinin üye katılım töreninde de Erdoğan’a aynı iddia üzerinden gönderme yapmıştı. Meral Akşener ve Ahmet Davutoğlu da Erdoğan’ın “Tek mal varlığım bu yüzüktür” dediği iddiasını dile getirmişti.

Erdoğan kendi mal varlığından söz etmiyor

İddianın kaynağını araştırmaya başladığımızda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, 1994 Yerel Seçimleri öncesinde bir toplantıda yaptığı konuşmaya rastlıyoruz. Fakat Erdoğan bu videoda kendi yüzüğünden söz etmiyor.

Erdoğan, konuşmasında “Çok ilginç. Daha bana 27 Mart seçim kampanyası ile ilgili ilk ücret bir hanımdan geldi. Geçen gün bir zarf. Açtım zarfı zarfın içinden bir de baktım bir yüzük çıktı. 1970 yılında nişanlanmış bir hanımefendi. Adres madres yok sadece ismi var. Bir de ufak pusula koymuş. ‘Sayın Başkanım 27 Mart seçim kampanyasının besmelesi lütfen benim bu yüzüğüm olsun’ demiş. Bu aşkı bu heyecanı holdinglerin milyarları aşabilir mi? Aşamaz.” diyerek o dönem mensubu olduğu Refah Partisi'nin seçim kampanyasına verilen bir maddi destekten bahsediyor. 

Erdoğan’ın elinde bir alyansla çekilmiş bir fotoğrafı dönem dönem konuşuluyor. Fotoğraf Erdoğan’ın “Tek varlığım bu yüzüktür” dediği iddialarıyla sosyal medyada sık sık paylaşıldı. İnternet üzerinde yapılan aramalarda fotoğrafın bir gazete kupüründen alınmış haline rastlanıyor ama ilk olarak nerede yayınlandığına dair yeterli kanıta rastlamıyoruz.

erdogan yuzuk

Erdoğan’ın elinde yüzükle çekilen pozunun altında “İşte bütün servetim bu yüzük. İstanbul’a hizmete hazırım. (RP adayı Recep Tayyip Erdoğan, resim sergisi açılışında)” yazısı ile paylaşılan haline ulaşıyoruz. Fotoğrafın bu hali, o dönemki bir gazetenin "Foto-Şaka" bölümünden alınmış. O yıllarda gazetelerin bu bölümünde siyasi hiciv amaçlı göndermelere yer veriliyordu. 

erdogan yuzuk fotosaka

Bu fotoğrafın da yine seçim kampanyasına destek için gönderilen yüzüğün hikayesini başka bir toplantıda anlatırken çekildiği tahmin edilebiliyor.

erdogan yuzuk haber

Google arama motorunda 2000’li yılların öncesinden haberlere bakıldığında Erdoğan’ın böyle bir açıklaması olduğuna ilişkin bir bulguya rastlanmıyor. Hatta 2013 yılına kadar Erdoğan’ın “Tek varlığım bu yüzüktür.” dediği iddia edilen bir haber de yok. 2014 yılına gelindiğinde ise Erdoğan’ın elinde bir yüzük tuttuğu fotoğrafı ve “Tek servetim bu yüzüktür.” dediği iddiaları yaygınlaşıyor. Bu konuda ulaşılan ilk haber 1 Temmuz 2014 tarihli. Bu tarihten sonra iddia Meclis’te de dile getirilmeye başlanıyor

Erdoğan'ın mal varlığı 1994 yılında bir habere konu olmuş

Erdoğan’ın “Tek mal varlığım bu yüzüktür” dediği bir kayda ulaşılamazken 20 Şubat 1994 tarihli Milliyet Gazetesi arşivlerinde “Erdoğan’ın Mal Varlığı” başlıklı bir habere ulaşılabiliyor

Bu habere göre o tarihlerde Erdoğan Kasımpaşa’da bir dairesi, Maltepe’de bir kooperatif dairesi, Bolluca’da (Gaziosmanpaşa) 364 metrekare arsa ve Burak Gıda ve Ticaret Ltd’den yüzde 10 hissesi olduğunu beyan etmiş. 

milliyet arsiv erdogan varlik

erdogan mal varligi arsiv

Tüm bu bulgularla Erdoğan’ın aslında kendi mal varlığından değil, seçim kampanyası için kendisini destekleyen vatandaşların gönderdiği maddi yardımlardan bahsettiği tahmin edilebiliyor.