Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, 6 Şubat'ta meydana gelen depremlerin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bölgeye beşinci günde gittiğini iddia etti.
Çarpıtma Çarpıtma
Detaylar
Erdoğan'ın deprem bölgesine beşinci gün gittiği iddiası

Erdoğan'ın deprem bölgesine beşinci gün gittiği iddiası

Bulgular

Erdoğan 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin ardından 8 Şubat’ta deprem bölgesindeydi. 8 Şubat günü Erdoğan, Kahramanmaraş ve Hatay’da bulunmuş.

Deprem bölgesinde yer alan diğer illerden Gaziantep, Osmaniye ve Kilis’e 9 Şubat, Adıyaman ve Malatya’ya 10 Şubat, Diyarbakır ve Şanlıurfa’ya ise 11 Şubat’ta gitmiş.

Erdoğan, depremin etkilediği illerden olan Elazığ’a ise henüz gitmedi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, 10 Mart 2023’te Halk TV’de yayınlanan “Seçime Doğru Lider Masası” adlı programa katıldı. Davutoğlu, programda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın deprem bölgesine depremin beşinci günü gittiğini iddia etti.

Davutoğlu, konuşması sırasında “Bileceksiniz, avucunuzun içi gibi bileceksiniz o alanı ve sorduğunuzda cevap tatmin etmiyorsa, gereğini yapacaksınız. Sayın Cumhurbaşkanı kaç gün sonra gitti bölgeye, kaçıncı gündü? Beşinci veya altıncı gündü. Evet, dördüncü günün sonu veya beşinci gündü. Nasıl olur?” dedi. 

Erdoğan, 8 Şubat’ta Kahramanmaraş ve Hatay'daydı

İddiayı ilgili anahtar kelimeleri kullanarak araştırmaya başladığımızda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın deprem bölgesine 8 Şubat’ta gittiğine dair çeşitli haberlere ulaşıyoruz

ATV Haber’in YouTube kanalından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 8 Şubat günü Kahramanmaraş 12 Şubat Stadyumu'ndaki çadır kentte yaptığı açıklamanın görüntülerine de ulaşılabiliyor

Cumhurbaşkanlığı’na ait resmi web sitesi incelendiğinde de Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hatay ve Kahramanmaraş’a 8 Şubat günü gittiğini belirten basın bültenleri görülebiliyor. İnternet sitesinde Erdoğan’ın 8 Şubat günü deprem bölgesinden çekilen fotoğrafları da bulunuyor. 

erdogan deprem bolgesi sekiz subat bolge fotograf

Anadolu Ajansı’nın fotoğraf arşivi incelendiğinde Erdoğan’ın 8 Şubat günü deprem bölgesinden çekilen fotoğrafları görülebiliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, depremde hayatını kaybeden AK Parti Adıyaman Milletvekili Yakup Taş’ın ailesini 7 Şubat günü arayarak, taziyelerini iletmişti. Telefon görüşmesinin yapıldığı ana ait görüntüler incelendiğinde de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “yarın sabah bölgeyi ziyarete başlayacağım” dediği anlaşılıyor

Erdoğan hangi gün, hangi şehirdeydi?

Cumhurbaşkanlığı’na ait resmi internet sitesi incelendiğinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 8 Şubat günü Kahramanmaraş, Hatay ve Adana’yı, 9 Şubat günü Gaziantep, Osmaniye ve Kilis’i, 10 Şubat günü Adıyaman ve Malatya’yı, 11 Şubat günü ise Diyarbakır ve Şanlıurfa’yı ziyaret ettiği görülüyor. 

Erdoğan'ın, depremden etkilenen illerden Elazığ'ı ise henüz ziyaret etmediği görülüyor. Erdoğan’ın 14 Mart günü Elazığ’ı ziyaret etmesi bekleniyordu. Programın yoğunluktan dolayı ileri bir tarihe ertelendiği öğrenildi.

Erdoğan depremin üçüncü günü bölgedeydi

Erdoğan, 10 Mart 2023’te yaptığı bir konuşmasında deprem bölgesine depremin ikinci günü gittiğini söylemişti. Erdoğan, konuşmasında şu ifadeleri kullanmıştı:

“İkinci gün deprem bölgesine ulaştım. Bir turu böyle tamamladıktan sonra ardından Devlet Bey ile buraları dolaşmaya başladık. Sayın Destici ile de dolaştık.”

Ancak Erdoğan’ın ifadeleri de yanıltıcı olarak algılanabilir. Erdoğan, 6 Şubat’taki depremlerin ardından bölgeye 8 Şubat’ta ulaştı. Bu nedenle depremin ikinci günü değil, üçüncü günü bölgede açıklamalar yaptığı düşünülebilir.