Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu “Ne işi var Binali Yıldırım’ın çocuklarının Kızılay’ın başında? (...) Bir tanesi de değil, kızı, gelini, oğlu, bütün akrabaları" ifadeleriyle Yıldırım'ın yakınlarının Kızılay bağlantılarına dair iddiada bulundu
Doğru, ama... Doğru, ama...
Detaylar
Binali Yıldırım’ın bazı akrabalarının Kızılay’da görevde olduğu iddiası

Binali Yıldırım’ın bazı akrabalarının Kızılay’da görevde olduğu iddiası

Bulgular

Binali Yıldırım’ın kardeşi İlhami Yıldırım, 2012’de İstanbul Şube Başkanlığı, 2016'da Genel Merkez Denetim Kurulu Başkan Vekilliği yapmış. 2018’de ise Kızılay’a kayyum olarak atanmış.

Binali Yıldırım’ın kızı Büşra Bahar Köylübay Kızılay İstanbul Şubesi’nde Başkan Vekili ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev almış.

Binali Yıldırım’ın gelini Seda Yıldırım, 2016 yılında Kızılay İstanbul Şube Başkanlığı Yönetim Üyesi ve Kadın Kolları Vekili olarak görev almış.

Binali Yıldırım’ın oğulları Erkam ve Bülent Yıldırım’ın Kızılay’da görev aldığına yönelik bir bilgi bulunmuyor.

Yıldırım’ın kardeşi, kızı ve gelininin Şubat 2023 itibariyle Kızılay'da herhangi bir görevi bulunmuyor.

Siyaset gündeminde depremzedelere yardımın geç ulaştırılması yönündeki tartışmalar sürüyor. Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu 16 Şubat'ta katıldığı bir televizyon programında AK Parti Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım’ın yakın akrabalarının Kızılay’da görev aldığı iddialarını dile getirdi. Geçmişte de sıkça gündeme gelen bu konu sosyal medya ve gazetelerde de yankı buldu.

Davutoğlu, İlim Yayma Vakfı, AFAD ve Kızılay kurumlarına AK Parti yöneticilerinin yakın akrabalarının doldurulduğunu iddia ederek, “Ne işi var Binali Yıldırım’ın çocuklarının Kızılay’ın başında? Hangi Kızılay faaliyeti dolayısıyla orada bulunuyor? Bir tanesi de değil, kızı, gelini, oğlu, bütün akrabaları. Çünkü orada rant var. Orada statü var. Orada milletin parasıyla saltanat sürmek var.” ifadelerini kullandı. 

Neden önemli?
Herhangi bir kamu kurumda açılan bir pozisyon için kişinin yetenekleri ve tecrübeleri gibi faktörlere dayanarak pozisyona uygun olup olmadığını belirlenmesi gerekiyor. Ancak İktidar yetkililerinin yakın akrabalarını liyakat unsurunu dikkate alınmadan kamu kurum ve kuruluşlarına göreve gelebilmesi o kurumdaki işleyişi etkileyebilir. Nitekim, bu örnekte de görüldüğü üzere Kızılay’da görev almış olan kişilerin Kızılay’ın işlerine etkisi olup olmadığı sorgusunu beraberinde getiriyor. Kamuoyunda endişeyle karşılanıyor.

Binali Yıldırım’ın kardeşi Kızılay’da yüksek pozisyonlarda görev almış 

Binali Yıldırım’ın kardeşi İlhami Yıldırım İstanbul Aydın Üniversitesi Yerel Yönetimler bölümünden mezun olduktan sonra gayrımenkul yatırımı ve taahhüt işleriyle uğraşmış. 2009 yılındaysa Türk Kızılayı Çekmeköy şube başkanlığında göreve başlamış. Yıldırım 2012'de İstanbul şubede kurucu başkan, 2013 ila 2019 yıllarında da başkanlık görevini yürütmüş. 2106 yılındaysa Türk Kızılayı Genel Merkez Denetim Kurulu Başkan Vekilliğine seçilmiş. Sonrasındaysa 2018'e gelindiğinde Kızılay'a kayyum olarak atanmış. Teyit’in Kızılay İstanbul’dan edindiği bilgiye göre şu an İlhami Yıldırım Kızılay’da görev almıyor. Kızılay genel merkezinde yönetim veya denetim kurullarında da ismi görünmüyor.

Kızılay’ın resmi internet sitesinde de Yıldırım’a dair haberlere ulaşılabiliyor.

2016 yılında yayınlanan bir haberde dönemin Başbakanı Binali Yıldırım ve ailesinin Halepli çocuklara gönderdiği yardımdan bahsediliyor. Haberin metninde “Başbakan Binali Yıldırım'ın çocukları Erkam, Bülent ve Büşra Yıldırım (Köylübay) ile kardeşi ve aynı zamanda Türk Kızılayı İstanbul Şube Başkanı olan İlhami Yıldırım” ifadeleri kullanılmış.

Yıldırım’ın kızı İstanbul Şubesi’nde Başkan Vekili olarak görev yapmış 

Binali Yıldırım’ın kızı Büşra Bahar Köylübay ise 2017 itibariyle Kızılay İstanbul Şube başkan vekilliği görevini yürütmüş. Köylübay, 2017 yılında babası Binali Yıldırım ile ‘Kızılay Şube Başkan Vekili’ sıfatıyla Bangladeş’e ziyarette bulunmuş. 2018 yılında ise Sivas’ta “81 il 81 Kızılay Anaokulu Projesi”nde, Yönetim Kurulu Üyesi Büşra Bahar Köylübay, amcası İlhami Yıldırım, Binali Yıldırım ve eşi Semiha Yıldırım ile Sivas’ta anaokulu açılışına katılmış. Aynı yıl Köylübay, amcası olan dönemin Kızılay İstanbul Başkanı İlhami Yıldırım ile Düzce’de çocuklara giysi yardımı düzenlemiş

binlali yildirim 3png

Büşra Bahar Köylübay’ın isminin şu anda Kızılay İstanbul yönetiminde veya genel merkez kadrosunda yer almadığı görülüyor. Fakat yakın zamanda Kızılay'ın bir anaokulunun açılış törenine katılım sağladığı anlaşılıyor.

Binali Yıldırım’ın gelini Kızılay’da Kadın Kolları Vekili ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev almış 

Binali Yıldırım’ın gelini Seda Yıldırım da, İstanbul Kızılay şubesinde Yönetim Kurulu Üyeliği ve Kadın Kolları Vekili olarak görev almış. Açık kaynaklar incelendiğinde, Seda Yıldırım’ın 2016'da vekillik sıfatıyla “Kızılay Annesi” projesine katıldığı anlaşılıyor. Projeye İlhami Yıldırım ve Büşra Bahar Köylübay da katılım göstermiş.

2017 yılında ise Seda Yıldırım İstanbul Kızılay şubesi Yönetim Kurulu Üyesi olarak, “Misafir Öğrenci İftarı”na katılım göstermiş.

binali yildirim 2

2019’da da Seda Yıldırım’ın Yönetim Kurulu Üyesi olarak etkinliklere katıldığı anlaşılıyor.

Seda Yıldırım şu an İstanbul şube yönetiminde veya genel merkez kadrosunda görünmüyor.

Binali Yıldırım’ın oğulları Kızılay’da resmi herhangi bir görev almamış 

AK Parti Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım’ın gemi taşımacılığı işiyle uğraşan oğulları Erkam ve Bülent Yıldırım’ın Kızılay’da görev aldığına yönelikse bir bilgi bulunmuyor. Fakat Bülent Yıldırım’ın eşi, yani Binali Yıldırım’ın gelini Seda Yıldırım Kızılay’da görev almış. Bunun yanı sıra Erkam Yıldırım’ın 2021’de babası Binali Yıldırım’la birlikte Kızılay aracılığıyla Venezuela’ya gittiği haberlere yansımıştı. Bu haber ise organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in “Eski Başbakan Binali Yıldırım’ın oğlu Erkam Yıldırım’ın uyuşturucu güzergâhı kurmak için Venezuela’ya gittiği” iddiasının ardından yayılmıştı. 

Teyit iddialarda sıkça gündeme gelen İstanbul şube Yönetim Kurulu üyelerinin maaş almadığı ve gönüllü çalıştığı iddiaları da dahil olmak üzere güncel durumu sormak için Kızılay'a da ulaşmaya çalıştı. Ancak İstanbul şube bu konuda bilgi verebilecek kişilerin sahada olduğunu belirtti.

Teyit ayrıca konuyla ilgili bilgi almak üzere Binali Yıldırım’ın danışmanı ile iletişime geçti. Ancak iddialara ilişkin net bir yanıt alamadı.

Sonuç olarak Kızılay’ın internet sitesi ve sosyal medyada yapılan paylaşımlarıyla, Binali Yıldırım’ın yakın akrabası olan üç kişinin, Davutoğlu’nun belirttiği gibi belli zamanlarda Kızılay’da yönetici pozisyonlarında bulunduğu teyitlenebiliyor. Güncel durumda Kızılay’da herhangi bir pozisyonda olduklarına dair bir bilgiye ise ulaşılamıyor.

Kızılay 2022 yılında seçime gitti 
Kızılay’da her üç yılda bir seçimler yapılıyor ve delege seçim yöntemiyle seçilen kişiler Kızılay yönetiminde görev alıyor. 14 Mayıs 2022 tarihinde Kızılay, 103’üncü Genel Kurulu’nda yeni yönetim kurulunu seçti. Geçerli oyların tamamını alarak yeniden Kerem Kınık üç yıllığına başkan
seçildi. Yukarıda da bahsedildiği gibi Yıldırım’ın kardeşi, kızı, gelini veya oğullarının isimleri yönetim ve denetim kurulu listelerinde yer almıyor.

Kızılay Başkanı Kınık’ın oğlu Genç Kızılay Yönetim Kurulu’nda görev alıyor 

Kızılay’da liyakat tartışmaları Binali Yıldırım ismi üzerinden devam ederken başkan Kerem Kınık’ın oğlu Muhammed Furkan Kınık’ın da Kızılay’da üst düzey görevlerde bulunduğu iddiaları paylaşıldı

Açık kaynaklardan Kızılay Başkanı Kerem Kınık’ın aile üyelerine ulaşılabiliyor. Kızılay’ın resmi sitesinde Kınık’ın Muhammed Furkan Kınık adında bir oğlu olduğu belirtilmiş. Genç Kızılay’ın resmi sitesine girildiğinde de Yönetim Kurulu’nda Muhammed Furkan Kınık’ın Genç Kızılay Genel Başkan Yardımcısı görevinde olduğu görülebiliyor. 

binali yildirim 1

Sitede Furkan Kınık’ın özgeçmişine de ulaşmak mümkün. İstanbul Şehir Üniversitesi'nde Endüstri Mühendisliği ve University of London’da Proje Yönetimi, Finans ve Risk alanlarında eğitim alan Kınık, 2016 yılında Genç Kızılay Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi olarak göreve başlamış. Oğul Kınık, LinkedIn hesabında bir yandan da TRT’de Strateji ve Planlama Müdürü olarak görev yaptığını belirtmiş. TRT World Research Center’dan da ismine ulaşılabiliyor

2020 yılında gazetelerin ve muhalefet vekillerinin Furkan Kınık’ın Kızılay’da görev almasını eleştirmesi üzerine Kızılay konu hakkında şu açıklamayı yapmış:

binali yildirim 6