Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Antalya Havalimanı’nın AK Parti döneminde yapıldığını iddia etti.
Abartma Abartma
Detaylar
Antalya Havalimanı’nın AK Parti döneminde açıldığı iddiası

Antalya Havalimanı’nın AK Parti döneminde açıldığı iddiası

Bulgular

Antalya Havalimanı, 1960 yılında hizmete açıldı.

AK Parti döneminde Antalya Havalimanı’na ikinci bir dış hatlar terminali açılmış ve iç hatlar terminalinin kapasitesi büyütülmüş.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2023 Genel Seçimleri kampanyası kapsamında 2 Mayıs 2023’te Antalya Kepez Turgut Özal Spor Salonu önünde bir miting düzenledi.  

Erdoğan miting konuşmasında Antalya Havalimanı’nın AK Parti döneminde yapıldığını şu sözlerle iddia etti:

Şu Antalya'nın muhteşem havalimanını kim yaptı? Antalya, Alanya bütün bu yolları kim yaptı. Bütün bunlarla beraber Antalya'yı turizmde patlama yapar hale kim getirdi? Her geçen gün Antalya daha da güçlendi. Altyapısıyla, üst yapısıyla güçlendi. İşte bu iş bilenin, kılıç kuşananın anlayışıdır. Çünkü bize bu yakışırdı, Antalya'ya bu yakışırdı bunu da yaptık.

Antalya Havalimanı 1960 yılında açılmış

Antalya Havalimanı’nın ne zaman hizmete açıldığına dair bir internet araması yaptığımızda Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün (DHMİ) resmi internet sitesinden, havalimanının 1960 yılında  hizmete açıldığı bilgisine ulaşıyoruz

Antalya Havalimanı’nın 1960 yılında hizmete açıldığı çeşitli haberlerden ve DHMİ'nin faaliyet raporlarından da doğrulanabiliyor.

Antalya turizminin gelişmesi ile birlikte Antalya Havalimanı’nın ilk dış hatlar terminali de 1996 yılında yapılmaya başlanmış ve Nisan 1998 yılında hizmete girmiş. Bu terminal, Türkiye'de Yap-İşlet-Devret modeli ile hayata geçirilen ilk havalimanı terminali de olmuş.

Havalimanının bir bölümü AK Parti döneminde inşa edilmiş

Antalya'da turizmin artması ile birlikte AK Parti döneminde ikinci bir dış hatlar terminali inşa edilmiş. Mayıs 2004'te inşaatına başlanan ikinci dış hatlar terminali Nisan 2005'te faaliyete girmiş

2010 yılında ise 100 milyon Euro’luk bir yatırımla mevcut iç hatlar terminalinin kapasitesi de büyütülerek Antalya Havalimanı’nın yıllık yolcu kapasitesi 45 milyona ulaştırılmış.

Antalya Havalimanı'nın bulunduğu alana ait uydu görüntüleri incelendiğinde havalimanının 2004'den 2022 yılına kadarki değişimi ve AK Parti döneminde eklenen yapılar görülebiliyor.

antalya havalimani kolaj

Yani Antalya Havalimanı’na AK Parti hükümetleri döneminde yeni yapılar inşa edilmiş olsa da AK Parti döneminde açılmadı.