Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, AK Parti’nin Ordu mitinginin, Millet İttifakı'nın Ordu mitinginin neredeyse yarısı kadar kalabalık olduğunu iddia etti.
Çarpıtma Çarpıtma
Dayanaksız Dayanaksız
Detaylar
AK Parti’nin Ordu mitinginin, Millet İttifakı mitinginin yarısı kadar kalabalık olduğu iddiası

AK Parti’nin Ordu mitinginin, Millet İttifakı mitinginin yarısı kadar kalabalık olduğu iddiası

Bulgular

Millet İttifakı'nın Ordu mitinginde 32 ila 54 bin yurttaş olduğunu tahmin edebiliyoruz.

AK Parti’nin Ordu mitinginde ise 30 ila 50 bin yurttaş olduğunu tahmin edebiliyoruz.

AK Parti’nin Ordu mitingine katılanlar, Millet İttifakı'nın Ordu mitingine katılanların yarısı kadar değil. Mitinglerin katılım sayıları bakımından birbirine çok yakın olduğunu söyleyebiliriz.

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, 4 Mayıs 2023’te HaberTürk TV’de yayınlanan “Açık ve Net” programına konuk oldu. Uysal, konuşmasında AK Parti’nin Ordu mitinginin, Millet İttifakı'nın Ordu mitinginin yarısı kadar kalabalık olduğunu iddia etti.

Uysal, iddiayı şu sözlerle dile getirdi:

“Dün Ordu ve Sinop’taki mitinglere cumhurbaşkanı adayımız Sayın Kılıçdaroğlu ile beraber katıldım. Oralarda da gördüm. Özellikle Ordu. Bugün AKP’nin mitingi vardı, neredeyse yarısı denecek kadar bir kalabalık. Bunlar birtakım göstergeler.”

Bu gibi iddialar ortaya atıldığında bir alanda veya meydanda kaç kişinin bulunduğunu hesaplamamıza yarayan en önemli araç MapChecking. Sosyal medyadaki fotoğrafları ve videoları kullanarak MapChecking üzerinden mitinge kaç kişinin katıldığına dair bir çıkarımda bulunabiliriz. 

Millet İttifakı mitinginde alanda 32 ila 54 bin yurttaşın olduğu söylenebilir

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ordu mitingi 3 Mayıs 2023’te Altınordu Cumhuriyet Meydanı’nda yapıldı. Miting sırasında farklı açılardan çekilen fotoğraflar ve videolar sosyal medyada paylaşıldı. 

CHP Ordu İl Başkanlığı’nın sosyal medya hesabından paylaşılan bir fotoğraf ile kürsünün alanın hangi noktasına kurulduğunu tespit edebiliyoruz

kilicdaroglu kursu

Yine CHP Ordu İl Başkanlığı’nın sosyal medya hesabından paylaşılan bir fotoğrafla mitinge katılan kalabalığın Cumhuriyet Meydanı’nı tamamen doldurduğu ve alanın dışına doğru bazı taşmaların yaşandığı görülebiliyor

kilicdaroglu cumhuriyet meydani

Gazete Duvar’ın YouTube kanalında yayınlanan ve Cumhuriyet Meydanı’ndan çekilen drone görüntüleri incelendiğinde de kalabalığın alanın dışına ilerlediği görülüyor. Ancak Cumhuriyet Meydanı’nın ötesine geçen kalabalık az ve insanlar arasındaki boşluklar fazla.

Bu drone görüntüsü diğer fotoğraflardan elde edilen bulguları da destekliyor. 


Bu görsellerden elde edilen alanları MapChecking’de işaretlediğimizde ve bir metrekarede beş kişinin yan yana ayakta durduğu yani en kalabalık olunan senaryoyu baz aldığımızda, alana sığabilecek insan sayısı yaklaşık 54 bin olarak çıkıyor.

kilicdaroglu hesaplama 5 kisi 1

Metrekare başına beş kişinin düşmesi, alanda adım atılacak yer olmadığı ve katılımcıların bedenlerinin neredeyse birbirine değdiği anlamına geliyor.

mapchecking gorsel

Solda: metrekare başına iki kişi - Sağda: metrekare başına beş kişi 

(Kaynak: Prof. Dr. G. Keith Still)

Yapılan hesaplamayı, bir metrekarede üç kişinin yan yana ayakta durduğu bir senaryoda tekrarladığımızda ise bu alana sığabilecek insan sayısı yaklaşık 32 bin olarak tespit ediliyor.

kilicdaroglu hesaplama 3 kisi 1

İki senaryonun ortalamasını aldığımızda ise miting sırasında Ordu Cumhuriyet Meydanı’nda ortalama 43 bin yurttaşın bulunduğunu söyleyebiliriz. 

AK Parti mitinginde alanda ortalama 30 ila 50 bin yurttaşın olduğu söylenebilir

Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ordu mitingi ise 4 Mayıs 2023’te yine Altınordu Cumhuriyet Meydanı’nda yapıldı. Bu miting esnasında farklı açılardan çekilen fotoğraflar ve videolar da sosyal medyada paylaşıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sosyal medya hesabından paylaşılan bir fotoğraf ile kürsünün alanın hangi noktasına kurulduğunu tespit edebiliyoruz. Erdoğan için kurulan kürsü CHP'ninkiyle aynı. 

erdogan kursuj

Yine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sosyal medya hesabından paylaşılan bir fotoğrafla mitinge katılan kalabalığın Cumhuriyet Meydanı’nı tamamen doldurduğu görülebiliyor.

erdogan cumhuriyet meydani

Gazete Duvar’ın YouTube kanalında yayınlanan ve Cumhuriyet Meydanı’ndan çekilen drone görüntüleri incelendiğinde Erdoğan’ın Ordu mitinginde de kalabalığın alanın dışına ilerlediği görülüyor.

erdogan drone

Bu görsellerden elde edilen alanları MapChecking’de işaretlediğimizde ve bir metrekarede beş kişinin yan yana ayakta durduğu senaryoyu baz aldığımızda, alana sığabilecek insan sayısı yaklaşık 50 bin olarak çıkıyor.

erdogan hesaplama 5 kisi 1

Yapılan hesaplamayı, bir metrekarede üç kişinin yan yana ayakta durduğu bir senaryoda tekrarladığımızda ise bu alana sığabilecek insan sayısı yaklaşık 30 bin olarak tespit ediliyor.

erdogan hesaplama 3 kisi 1

İki senaryonun ortalamasını aldığımızda ise miting sırasında Ordu Cumhuriyet Meydanı’nda ortalama 40 bin yurttaşın bulunduğunu söyleyebiliriz.

Mitinglerin katılım sayıları bakımından birbirine çok yakın olduğunu söyleyebiliriz.