CHP’nin bıyık ölçümü değil, Nazilerin burun ölçümü

İDDİA / Fotoğraf: CHP 1943 yılında bıyık ölçümü yapıyordu.

YANLIŞ

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek Twitter’da bir fotoğraf paylaşarak, 1943 yılında Anadaolu’da yaşayan bir adamın bıyık ölçüsünün alındığını iddia etti.

melih-gokcek

Ancak daha önce de haber sitelerinde kullanılan bu görsel Nazi Almanyası döneminde insanların Aryan ırktan olup olmadığının tespit edilmesi için uygulanan burun ölçümüne ait.

Aryan-Race-Tests-1940

Nazi döneminde Almanların üstün ırk olduğu düşüncesiyle insanların ırkını belirlemek için saç rengi, göz genişliği, burun şekli ve diğer antropometrik faktörler belirleniyordu. Irksal faktörler üzerine çalışan bilim insanları bu tür testlerle ırkları belirlediklerini ve Alman kanının saflığını hesapladıklarını iddia ediyorlardı.

İlginizi Çekebilir:  Gökçek feribot sefer haritasını "Lozan'da verilen adalar" sanıyor

World History Archive / Alamy Stock Photo’da yer alan ve 1940 yılına ait bu fotoğraf daha önce pek çok basın kuruluşu tarafından kullanılmıştı.

Amerika Birleşik Devletleri Holokost Anma Müzesi’nin arşivlerinde yer alan video ve görsellerde de Almanya’nın o dönem Aryan ırktan olanları tespit etmek için kullandığı aletleri görmek mümkün.

olcum-aletleri

Müzenin sitesinde yer alan aşağıdaki videoda bir kız çocuğunun burnunun boyunun ve genişliğinin ölçüldüğü görülüyor.