Zelenski’nin hastane ziyaretine eşlik eden kadının Şubat’ta ölen Derusova olduğu iddiası

Zelenski’nin hastane ziyaretine eşlik eden kadının Şubat’ta ölen Derusova olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Zelenski’nin yanındaki isim Haziran 2021’de Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Tıbbi Hizmetler biriminde görev alan komutan Tatyana Ostashchenko.

Anna Derusova Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısı sırasında topçu ateşiyle hayatını kaybetmişti.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Türkiye’deki medya kurumları tarafından da paylaşılan bir iddiaya göre, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski’nin yaralı askerleri bir hastanede ziyaret ettiği sırada ona eşlik eden kişinin Şubat’ta Rusya’nın saldırısı sırasında hayatını kaybettiği açıklanan Inna Derusova olduğu iddia edildi. Böylece Ukrayna’nın yalan haber servis ettiği ima ediliyor. 

zelenski hastanede iddia

Araştırmaya Zelenski’nin yaralı askerleri 13 Mart 2022 Pazar günü hastanede ziyaret ettiği görüntülerle başlıyoruz. Video haber ilk olarak Zelenski’nin resmi hesaplarından paylaşılmıştı. Görüntülerde başkanın bir grup insanla tedavi gören yaralılarla konuştuğu ve madalyalar verdiği görülüyor

Zelenski’nin yanındaki kişi Tatyana Ostashchenko

Videodan Zelenski’nin hastaneyi ziyaret ettiği gün videoda yanında yer alan ve Inna Derusova olduğu iddia edilen kişinin farklı görüntülerine de ulaşabiliyoruz. 

zelenski hastenede 1

zelenski hastenede 2

zelenski hastenede 3

Stop Fake isimli site, Zelenski’nin yanında bulunan kişinin ismini yaka kartında kiril alfabesiyle yazan görüntüden okumuş.

zelenski hastanede 4

Kişinin ismi Tatyana Ostashchenko. Başka haberlerde bu isimde arama yaptığımızda başkana o gün eşlik eden kişiler arasında isminin geçtiğini görüyoruz

Bu ismi aradığımızda ise Ostashchenko’nun 2021 yılında Silahlı Kuvvetler Tıbbi Hizmetler Biriminin başına geçtiği bilgisine ulaşıyoruz. Ukrayna Savunma Bakanlığı sitesinde de bu göreve geldiğine dair bilgilendirme var. Haberde bir fotoğrafı da paylaşılmış ve adına açılmış bir Vikipedi sayfası da var. 

Inna Derusona 24 Şubat’ta hayatını kaybetti 

İddiada ismi geçen Inna Derusova ise 24 Şubat’ta Rusya’nın Ukrayna’ya ilk saldırılarındaki topçu atışında hayatını kaybetmiş ve “Ukrayna’nın kahramanı” ödülüyle onurlandırılmıştı. 

Derusova’nın ismi Kiril alfabesinde (Инна Дерусова) sosyal medyada arandığında, başka görüntülerine de erişiliyor. Videodaki iddia konusu kişi ile 24 Şubat’ta hayatını kaybeden Derusova’nın fotoğraflarını yan yana getirildiğinde, saç renkleri ve kısa saçları benzese de, aynı kişi olmadıkları görülüyor. Microsoft Azure, yüz doğrulama aracına göre de bu kişiler birbirinden farklı.

zelenski hastanede 5

İddiada yer alan fotoğraf ile PimEyes üzerinden arama yaptığımızda ise tüm fotoğraflar Tatyana Ostashchenko ile eşleşiyor.

Konu hakkında Türkiye’den Doğrula, dünyadan da Maldita, Politico ve Reuters da analizler yayınladı.