Zagreb İtfaiyesi’nin Rusya-Hırvatistan maçı sırasında çekildiği iddia edilen videosu

Zagreb İtfaiyesi’nin Rusya-Hırvatistan maçı sırasında çekildiği iddia edilen videosu

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ
Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir videonun 2018 Dünya Kupası Çeyrek Finali Hırvatistan-Rusya maçı sırasında Zagreb İtfaiyesi çalışanlarının, yangın alarmını duyunca maçı izlemeyi bırakıp göreve koştuklarını gösterdiği iddia edildi.

Söz konusu video HaberTürkCNN Türk, Duvar ve Sözcü gibi haber siteleri tarafından da haberleştirildi.

hırvatistan yangın

Hırvatistan-Rusya maçı sırasında penaltı atışını beklemeden yangın alarmını duyunca göreve koştukları iddia edilen itfaiye memurlarının videosu ÇapaMag Moments adlı Twitter hesabından 12 Temmuz 2018’de paylaşıldı. Video, 176 bin defa görüntülendi.

Bu paylaşımın ardından birçok Twitter kullanıcısı aynı videoyu “Golden kısa süre önce itfaiye erleri görev yerlerine koştu” gibi başlıklarlapaylaştı.

Ancak itfaiye erlerinin maç sırasındaki penaltı atışını izleyemeden göreve koştukları iddiası doğru değil. Video, Dünya Kupası kutlamaları sırasında vatandaşların fişek/patlayıcı madde kullanımına dikkat çekmek için itfaiye ekibi tarafından kurgulanmış.

Video, Zagreb İtfaiyesi’nin Facebook hesabında paylaşılmış

İddiaya konu olan video 11 Temmuz 2018’de saat 10:40’ta Zagreb İtfaiyesi’nin Facebook hesabından “Vatreni ZG193” (ateş alarmı) başlığı ile paylaşılmış.

itfaiye

Video şimdiye kadar yaklaşık 2 milyon defa görüntülenmiş. Videoda itfaiye ekibinin 7 Temmuz 2018’deki Rusya-Hırvatistan maçını izlerken aniden yerlerinden kalkıp görev gereği yangın söndürme araçlarına koştukları, ardından televizyon ekranından Hırvatistan’ın maç sırasında kullandığı penaltı atışının gerçekleştiği anlaşılıyor.

Öncelikle videonun altında yer alan “Meşale ve fişekleri kullanırken dikkatli olun.” açıklaması, olayın çalışanlar tarafından kurgulandığını gösteriyor. Videonun ilk saniyelerinde itfaiye ekibinin maçı izlerken herhangi bir siren/alarm duymadan birden yerlerinden kalkıp üniformalarını giyerek itfaiye araçlarına bindikleri görülüyor. Ardından itfaiye araçları, istasyonu terketmeden siren çalmaya başlıyor. Zagrep İtfaiyesi’nin, gerçek bir yangına müdahale etmek için yola çıktıkları anların daha önce çekilmiş görüntülerinden araçların sirenlerinin iddiaya konu videonun aksine bina dışına çıktıkları an çalmaya başladığı görülebiliyor.

İtfaiye çalışanları videonun dikkat çekmek amacıyla kurgulandığını doğruladı

Zagreb merkezli 24sata gazetesinin, itfaiyenin Dünya Kupası’nın ardından ülkelerine dönen Hırvat oyuncuların şehirdeki yürüyüşüne yardım etmesi üzerine 17 Temmuz 2018’de yaptığı haberde 13 yıldır itfaiyede görev yaptığını ifade edenLuka Čačići isimli itfaiyecinin, videonun kurgu olduğunu belirttiğine yer veriliyor. Haberde videonun, 11 Temmuz’da İngiltere-Hırvatistan arasında oynanan yarı final maçı öncesi vatandaşları bilgilendirmek amacıyla aynı günün sabah saatlerinde paylaşıldığı anlaşılıyor.

Uluslararası alanda itfaiyeler hakkında haber yapan FireRescue1 sitesinin 12 Temmuz 2018’de çıkan yazısına göre de bu videonun kutlamalarda patlayıcı madde kullanmanın önüne geçmek amaçlı kurgulanan viral bir video olduğunu açıklanmış.

Ayrıca İspanyol doğrulama sitesi organizasyonu Maldita Bulo’nun iddiaya konu video üzerine yaptığı analizden de olayın çalışanlar tarafından kurgulandığı anlaşılıyor. Facebook üzerinden itfaiye çalışanları ile irtibata geçen Maldita, videonun 7 Temmuz’daki Rusya-Hırvatistan maçından 3 gün sonra 10 Temmuz’da kaydedildiği ve fişek kullanımına dikkat çekmek amacıyla kurgulandığı cevabını almış.

itfaiye2

\"İtfaiye ekibinin Maldita Bulo’nun sorusuna verdiği cevap: “Elbette...Bu, özellikle Dünya Kupası sırasında oluşabilecek yangın riskini önlemek için gerçekleşen ulusal yangın güvenliği kampanyasının bir parçası. Çünkü daha önce fişekler yüzünden başlayan yangınlar olmuştu. 10 Temmuz’da itfaiye istasyonunda çekildi.”