Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ'ın ikinci turda Erdoğan'ı destekleyeceklerini açıkladığı iddiası

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ'ın ikinci turda Erdoğan'ı destekleyeceklerini açıkladığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

26 Nisan’da HaberTürk TV’de yayınlanan Teke Tek programında, Özdağ böyle bir cümle sarf etmiyor.

Ümit Özdağ da iddiayı yalanladı.

Özdağ’ın ikinci turda Erdoğan’ı desteklemeyecekleri açıklaması başka mecralarda haberleştirilmiş.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Seçim tartışmalarının başlaması ve seçim kanununda yapılan düzenlemeyle birlikte, başta olası adaylar olmak üzere pek çok iddia gündeme geliyor. Hangi partinin hangi cumhurbaşkanı adayını destekleyeceği merak konusu. 

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın, seçimlerin ikinci turunda AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyeceklerini açıkladığı iddiası, bunlardan biri.  

umit ozdag

İddianın kaynağı konuşmada böyle bir ifade yok 

Konuyu iddianın kaynağını bulmaya çalışarak araştırmaya başlıyoruz. İddia Ümit Özdağ’ın 26 Nisan 2022 akşamı HaberTürk TV’de yayınlanan ve Fatih Altaylı’nın sunduğu Teke Tek programı vesilesiyle gündeme gelmiş. 

55 dakikalık yayının 13. dakikasından itibaren ilgili bölüme ulaşabiliyoruz. Özdağ’ın burada “AK Parti’den Zafer Partisi’ne oy vereceğini söyleyen seçmenler bize ikinci turu soruyor. Dolayısıyla Kemal Kılıçdaroğlu Türkiye ve kendi partisi için iyi bi şey yapmak istiyorsa aday olmasındediği görülüyor. 

Özdağ'ın sözlerinin tamamı şöyle:

Özdağ: Mesela AK Parti’den ayrılıp Zafer Partisi’ne oy verme kararı almış olan seçmen var. Şimdi seçmenin sorduğu ilk soru bize şu oluyor: İkinci turda Erdoğan’ı mı yoksa Kılıçdaroğlu’nu mu destekleyeceksiniz diyor. Bu çok stratejik bir soru. Zafer Partisi’ne oy verecek ama Kılıçdaroğlu’na oy vermeyecek."

Altaylı:
"Galiba aynı şey Fatih Erbakan’ın Yeniden Refah Partisi için de geçerli oldu, geçtiğimiz günlerde bu yönde bir açıklama yaptı." 

Özdağ:
"Evet, onun için burada Kılıçdaroğlu siyasi hayatının en büyük iyiliğini partisine ve Türkiye’ye yapmak istiyorsa, aday olmasın. Bunu bir siyasetçi olarak söylemiyorum. 20 yıldan bu yana Erdoğan yönetiminde çok yorulmuş bir Türk vatandaşı olarak söylüyorum." 

Bu bölüm Tele1 tarafından Özdağ’ın Erdoğan’a destek açıkladığı şeklinde haberleştirilmiş. Ancak Özdağ konuşmasının herhangi bir bölümünde, “İkinci turda Erdoğan’ı destekleriz” demiyor.

umit ozdag 2Tele1 yayınladığı videoyu “Ümit Özdağ: Seçim ikinci tura kalırsa Kılıçdaroğlu’nu değil Erdoğan’ı destekleriz” notuyla paylaşmış. 

Yayının tamamına ise buradan ulaşılabiliyor.

Özdağ resmi hesabı üzerinden doğrudan Tele1’i yalanladı  

Tele 1 haberi sosyal medya hesapları tarafından alıntılanıp yayılınca, Ümit Özdağ resmi Twitter hesabından bir açıklama yaparak “Tele 1 bunu ikinci kez yaptı, söylemediğim bir şeyi yazdı. Şimdi dün akşam Habertürk’te söylemediğim ve söylemeyeceğim bir şey yazmış. Ben Zafer Partisi’ne oy vermeye karar veren AKP seçmeni ikinci turda Erdoğan mı Kılıçdaroğlu mu diye soruyor dedim. Zafer Partisi Erdoğan’ı desteklemez”  ifadelerini kullandı. 


umit ozdag 3

Özdağ’ın yanlış bilgiyi düzelttiği açıklaması başka haber kurumlarınca haberleştirildi. İddialara kaynaklık eden haber şu anda Tele1’in internet sitesinde düzeltilmiş haliyle yer alıyor. Twitter’daki paylaşım da kaldırılmış. Ancak birçok sosyal medya kullanıcısı yanlış bilgiyi paylaşmaya devam ediyor. 

Malumatfuruş da konu hakkında bir yazı yayınladı.