Zabıta tarafından ceza kesilen satıcıya ait fotoğrafın Türkiye'den olduğu iddiası

Zabıta tarafından ceza kesilen satıcıya ait fotoğrafın Türkiye'den olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Tersine görsel arama yöntemiyle arama yapıldığında fotoğrafın ilk olarak 11 Mart 2016’da paylaşıldığı görülüyor.

Arnavutluk’ta belediye zabıtası tarafından satıcı kadına belediyenin belirlediği alan dışında satış yaptığı için ceza kesilmiş.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyalmedyadapaylaşılan bir fotoğrafın Türkiye’de zabıta tarafından yeşillik sattığı için ceza kesilen yaşlı bir kadını gösterdiği iddiaedildi. Paylaşımlara “Cezayı kesen görevlinin ve belediyenin bulunup cezalandırılması gerek” şeklinde yorumlar da yapıldı. 

iddia zabita tarafindan ceza kesilen yasli

iddia yorumlar zabita ceza

Ancak iddia doğru değil. Fotoğraf, 2016 yılında Arnavutluk’ta satıcı kadının kamusal alanı işgal ettiği gerekçe gösterilerek yazılan ceza anında çekilmiş.

Fotoğraf 2016’da Arnavutluk’ta çekilmiş

Görsele ilişkin internette tersine görsel arama yöntemi kullanılarak arama yapıldığında fotoğrafın ilk olarak 11 Mart 2016’da paylaşıldığı görülüyor. Çıkan haberlerde Arnavutluk’un başkenti Tiran’da belediye zabıtası tarafından satıcı kadına belediyenin belirlediği alan dışında bir yerde satış yaptığı için 500 lek (Arnavutluk para birimi) ceza kesildiği bilgisi yer alıyor. Fotoğrafın sosyal medyada yayılmasının ardından Tiran Belediye Başkanı Erion Veliaj da bir açıklama yaparak, cezanın belediye tarafından ödeneceğini söylemiş. Ödemeye ilişkin makbuz da basınla paylaşılmış. 

arnavutluk zabita iddiasi makbuz gorseli

Bir başka haberde olayın Myslym Shyri Caddesi’nde yaşandığı bilgisine de rastlanıyor. Bu bilgiyle Google Haritalar’ı kullanarak satışın yapıldığı yere ulaşmak da mümkün. Duvarda görülen yeşil kablo, yerde bulunan taş gibi detaylardan da fotoğrafın çekildiği yerin Tiran olduğu anlaşılıyor. 

arnavutluk iddia sokak gorunumu karsilastirma

Yanı sıra fotoğrafta görülen görevlinin üniforması da Türkiye’de zabıtalar tarafından kullanılan bir üniforma değil. İnternette Arnavutça belediye polisi “Policia Bashkiake” şeklinde bir arama yapıldığında görsellerde Arnavut belediye zabıtalarına ait kıyafetlerle iddia görselinde kıyafetin aynı olduğu anlaşılıyor. Türkiye’de kullanılan kıyafetlerde ise montların arkasında “zabıta” yazıyor. 

arnavutluk belediye zabita kıyafet

Arnavutluk belediye polisine ait kıyafetin bir görüntüsü 

Sonuç olarak sosyal medyada Türkiye’den olduğu iddiasıyla paylaşılan fotoğraf Arnavutluk’tan ve eski tarihli. İddia yanlış bilginin türlerinden hatalı ilişkilendirmeye örnek.