Yürüyüş videosunun Washington DC'deki 6 Ocak 2021 olaylarından olduğu iddiası

Yürüyüş videosunun Washington DC'deki 6 Ocak 2021 olaylarından olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Video 12 Aralık 2020 tarihinde sosyal medya platformlarında paylaşılmış, yani güncel değil.

Görüntüler ABD değil, Fransa’nın başkenti Paris’ten.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Amerika Birleşik Devletleri Kongresi'nin Kasım ayında yapılan başkanlık seçimlerinin sonuçlarını onaylamak üzere toplandığı sırada, Donald Trump destekçileri protesto için güvenliği aşarak kongre binasına girdi. Bu sırada Türkiye’de de bazı görüntüler güncel olduğu iddiasıyla paylaşıldı. Paylaşılan videolardan biri de bir protesto yürüyüşü anına ait. Bu görüntünün Washington DC sokaklarından ve güncel olduğu iddia edildi.

abd degil paris 01


Görüntüler Paris’ten 

Paylaşılan videodan görüntüleri tersine görsel arama yöntemiyle aradığımızda, görüntülerin yer aldığı 13 Aralık 2020 tarihli bir France 24 News haberine ulaşabiliyoruz. Haberde Fransa’nın başkenti Paris’te güvenlik yasası ile ilgili yapılan protestodan bahsediliyor.

abd degil paris 03

Video eski tarihli

ABD’den olduğu iddiasıyla yayılan video Fransa’da yaşayan fotoğrafçı Clement Lanot’ın da resmi sosyal medya hesabında 12 Aralık 2020 tarihinde yayınlanmış. İddia video ile, fotoğrafçı Lanou tarafından paylaşılan video karşılaştırılınca görüntülerin aynı olduğu anlaşılabiliyor. Kalabalıktaki sarı yelek giyen kişiler ve yol kenarında bulunan bariyerler de ayırt edici. Trafik ışıkları ve ağaçların da aynı olduğu görülebiliyor.

abd degil paris 04

abd degil paris 05

ABD Kongresi’nde Çarşamba yapılan oturumda, Joe Biden’ın zaferinin onaylanması ve ilan edilmesi bekleniyordu. Trump ise seçimlerin çalındığını savunuyor. 

Olaylar sonrası ertelenen oturum 7 Ocak günü yapıldı ve kongre Joe Biden'ın başkanlığını tescil etti.