Yunanistan'ın yangın söndürme uçağı filosunu gösterdiği öne sürülen fotoğraf

Yunanistan'ın yangın söndürme uçağı filosunu gösterdiği öne sürülen fotoğraf

Karma Karma

Bulgular

Uçaklar Yunanistan'ın yangınla mücadele hava filosunda yer alıyor.

Ancak Yunanistan filosu yalnız bu uçaklardan ibaret değil.

Filoda 11 adet CL-215 ile yedi adet CL-415 de var.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Hava sıcaklığı ve kuraklık, Akdeniz ülkelerinin ormanlarını yakmaya devam ediyor. Türkiye’de çıkan 200’den fazla yangın kontrol altına alındı. Yangınlar on binlerce hektar alanın kaybedilmesine, en az sekiz kişi ile sayısız canlının yok olmasına, maddi ve manevi kayıplara sebep oldu. 

Yangınlar Türkiye’nin güney ve batı kıyılarıyla benzer bir iklime sahip Yunanistan’ı da vurdu. Birçok yerleşim boşaltıldı ve bir kişi yaşamını kaybetti. 

Ege’nin her iki yakası da alevlerle mücadele ederken sosyal medyada paylaşılan bir görselin, Türkiye’deki yangınlar devam ederken yardım çağrısı yapılan Yunanistan’ın mevcut yangın söndürme uçağı filosunu gösterdiği iddia edildi. Paylaşımlar, Yunanistan’ın filosunun güçsüz ve yetersiz olduğu imasını taşıyor.  

yunan filosu iddiasi iddia

Öncelikle fotoğrafın hikayesine bakalım. Görseli havacılık fotoğraflarının paylaşıldığı bir sitede bulabiliyoruz. 2017 yılında çekilen ve Yunanistan’ın PZL-Mielec M-18 Dromader tipi yangın söndürme uçaklarını gösteren fotoğrafı, Bastiaan Hart çekmiş. Fotoğrafçının sitede benzer birçok işi daha var. 

yunan filosu iddiasi kanit

Fotoğrafı Anadolu Ajansı da, Zakinthos’daki orman yangınına müdahale ederken düşen uçağı duyurduğu tweetinde kullanmış

Yani fotoğraflardaki uçaklar Yunanistan’a ait ve tipleri de PZL-Mielec M-18 Dromader. Ancak ne fotoğraftaki uçaklar yangın söndürme faaliyetleri bakımından etkisiz, ne de Yunanistan’ın yangın söndürme uçağı filosu görseldekilerden ibaret. 

M-18 Dromader uçakları, hem yangın söndürme hem de tarımsal ilaçlama için kullanılıyor. Uçaklar dar alanlarda ve yeni başlayan yangınlara müdahalede kritik ve filonun verimli kullanılmasında da mühim bir rol oynuyor.  Bu uçaklardan Yunan filosunda 19 ila 22 adet olduğu düşünülüyor. Ülkenin filosunda 11 adet CL-215 ile yedi adet CL-415 de var. 

yunan filosu iddiasi 215

Yunan filosundaki 11 adet CL-215’ten biri

Aynı tip bir uçağın görseli, daha önce THK’nın yegane yangın söndürme uçağı gibi de yansıtılmıştı

Yunanistan’da bir haftayı geride bırakan yangınlar nedeniyle on binlerce kişi tahliye edildi. Yangınlara müdahale için Mısır, İsviçre, BAE, Sırbistan, Kuveyt, ABD, Kıbrıs, Hırvatistan, İsveç ve Fransa’dan hava desteği geldi. Başbakan destek veren tüm ülkeleri detaylıca açıkladı ve teşekkür etti.