Yunanistan'ın Atatürk'ün evini ziyarete kapattığı iddiası

Yunanistan'ın Atatürk'ün evini ziyarete kapattığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Atatürk’ün evini Yunanistan kapatmadı.

Bahsi geçen ev Türkiye’nin Selanik Başkonsolosluğu’na bağlı ve yapılacak çalışma önceden duyurulmuş.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

24 Temmuz 2020’de Ayasofya’da kılınan Cuma namazıyla eş zamanlı olarak Mustafa Kemal’in Selanik’teki evinin Yunanistan tarafından bakım nedeniyle üç günlüğüne kapatılacağı iddia edildi.

selanik haber ataturk

Ancak Atatürk’ün Selanik’teki evinin Ayasofya ile bağlantılı olarak Yunanistan tarafından kapatıldığı iddiası doğru değil. Bahsi geçen ev Türkiye’nin Selanik Başkonsolosluğu’na bağlı ve yapılacak çalışma önceden duyurulmuş.

Atatürk’ün evini Yunanistan kapatmadı

Konu hakkında Selanik Başkonsolosluğu tarafından 21 Temmuz 2020’de yapılan bir duyuruya ulaşmak mümkün. Duyuruda Atatürk Evi’nin, gerçekleştirilecek bakım nedeniyle 24-27 Temmuz 2020 tarihleri arasında ziyarete kapalı olacağı ifade ediliyor

Başkonsolosluk sosyal medya hesaplarından yaptığı duyurularla da müze halindeki evin kapalı olacağını belirtmiş.

ataturk evi

Bunlara ek olarak Atatürk’ün 1881’de doğduğu müze halindeki ev bugün Selanik Başkonsolosluğu ile aynı yerleşke içinde yer alıyor. Selanik Başkonsolosluğu’nun internet sitesinde yer alan bilgilere göre müze Türk toprağı sayılyor. Yani müze Yunanistan’a bağlı bir kurum değil. Müze hakkında Kültür Bakanlığı’nda yer alan bilgilerden yapının konsolosluğun bir parçası olduğu doğrulanabiliyor. 

ataturk evi selanik

Yine Selanik'in müzelerinin anlatıldığı internet sitesinde Atatürk'ün Evi'nin 1937 yılında Türkiye'ye verildiği ve 1953 tarihinde müze olarak açıldığı bilgisine ulaşılabiliyor.

Atatürk’ün Evi’nin bakım nedeniyle bir süre kapalı kalacağı Yunan medyasında yer alan çeşitli haberlere de yansımış.

Teyit konu hakkında Selanik Başkonsolosluğu ile iletişime geçti. Yetkililer müzenin Yunanistan'la bir alakasının olmadığı ve mülkiyetin Türkiye'de olduğunu ifade etti. Kararların ise Kültür Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı ile ortak alındığının da altı çizildi.

Sonuç olarak müze halinde bulunan Atatürk Evi’nin Yunanistan tarafından kapatıldığı iddiası doğru değil. İddia yanlış bilgi türlerinden çarpıtma kategorisinde.