Yunanistan’da 24 Temmuz'da başlayan yangından olduğu iddiasıyla paylaşılan 5 yanlış fotoğraf

Yunanistan’da 24 Temmuz'da başlayan yangından olduğu iddiasıyla paylaşılan 5 yanlış fotoğraf

Yanlış Yanlış
Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Yunanistan’ın başkenti Atina’nın ormanlık alanında 24 Temmuz’da üç ayrı yerden başlayan yangınlarda ölü sayısı 79’a ulaşırken 100’den fazla kişi de yaralandı. Yangın sırasında kaybolanlara dair net sayı ise henüz belli değil. Yangınların sürdüğü bölgede olağanüstü hal ilan edildi. Atina yakınlarında çıkan ve büyük bir insani krize dönüşen yangın sonrasında sosyal medyada paylaşılan yanlış fotoğrafları derledik.

yunanistan harita yangın

1- Fotoğraf, Pulitzerli fotoğrafçı Ron Olshwanger tarafından 1988 yılında çekilmiş

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak da gönderilen fotoğrafın, Yunanistan’da başlayan yangından olduğu iddia edildi. Bir kullanıcı tarafından Twitter’da paylaşılanfotoğraf yaklaşık 2 bin 300 beğeni aldı.

yunanistan attika yangın

Ancak bir itfaiyecinin kucaklayarak kurtardığı yaralı çocuğu gösteren fotoğrafın Yunanistan’da başlayan yangınlar sırasında çekildiği iddiası doğru değil. Söz konusu kare, serbest fotoğrafçı Ron Olshwanger tarafından ABD’nin St. Louis kentinde 1988 yılında çıkan bir yangın sırasında çekilmiş.

yangın yunan

Adam Long isimli İtfaiye erinin 2 yaşındaki Patricia Pettus’u kurtarmaya çalıştığı sırada çekilen fotoğrafa ulaşmak mümkün. Hikayede Long tarafından kurtarılan Pettus’un daha sonra hastanede hayatını kaybettiği de belirtiliyor. Fotoğrafçı Ron Olshwanger ise bu karesiyle 1989 yılında Pulitzer Ödülü’ne layık görülmüş. 29 Nisan 2018’de hayatını kaybeden Olshwanger hakkında bir haberde 1989 Pulitzer Ödülü kazandığı ifade ediliyor.

New York Times tarafından 1989 yılında fotoğrafçı Ron Olshwanger ile yapılan söyleşiye de ulaşılabiliyor. Haberde Olshwanger kendisini amatör bir fotoğrafçı olarak tanımlıyor. Son olarak fotoğrafın hikayesine Pulitzer Ödülü kazanan basın fotoğraflarının arşivlendiği bir kitapta da rastlanabiliyor.

2- Fotoğraf, Yunanistan’da çıkan yangından önce de internette dolaşımdaydı

Fotoğrafın, Yunanistan’daki yangın sırasında bir köpeğin kedi yavrusunu yangından kurtardığını gösterdiği iddia edildi. Fotoğraf Twitter’da birçok kullanıcı tarafından da paylaşıldı.

yunanistan yangın 2018

Ancak söz konusu fotoğrafın Yunanistan’daki yangın sırasında çekildiği iddiası doğru değil. Fotoğraf, 2014’ten beri çeşitli sitelerde yer alıyor. Fotoğrafın Reddit isimli siteye 3 yıl önce bir kediyi yangından kurtaran köpeği gösterdiğibelirtilerek yüklendiğini görmek mümkün.

Yine fotoğrafa, 12 Ocak 2018’de yayınlanan ve 25 kahraman köpeğin listelendiği başka bir internet sitesinde de rastlamak mümkün.

3- Fotoğraf 2017’de Kalamos’ta çıkan başka bir yangından

Twitter’da paylaşılan ve kıyı şeridinden Attika’daki yangının şiddetini gösterdiği iddia edilen fotoğrafın da 24 Temmuz’daki yangın sırasında çekildiği doğru değil. Fotoğraf, Ağustos 2017’de Kalamos’ta çıkan yangına ait.

yangın yunan

Stok fotoğraf paylaşım sitesi Getty Images’e yüklenen fotoğrafta söz konusu yangının Kalamos’ta 14 Ağustos 2017’de çıkan bir yangın sırasında Nur Photos isimli fotoğraf ajansı tarafından çekildiğini görmek mümkün.

2016 yunanistan yangın

4- Fotoğraf, 2016 yılında yine Yunanistan’ın Chios (Sakız) Adası’nda meydana gelen yangından

yangın greece

Yangın yerini uzaktan gösteren fotoğrafın da 24 Temmuz’daki yangından olduğu iddiası doğru değil. Fotoğraf, 2016 yılında yine Yunanistan’ın Chios (Sakız) Adası’nda meydana gelen yangın sırasındaçekilmiş.

atina yangın yunan

Ayrıca 2016’daki yangın sırasında başka bir açıdan çekilen fotoğraftan da söz konusu fotoğrafın Chios’tan olduğu görülüyor.

sakız adası yangın

5- Yangından etkilenmiş köpeğin fotoğrafı 2017 yılında çıkan başka bir yangından

atina yangın yunanistan kope

Sosyal medyada paylaşılan ve yangından etkilenmiş bir köpek fotoğrafı benzer şekilde Twitter’da #Yunanistan etiketiyle farklı hesaplar tarafındanpaylaşıldı. Religious Doctor isimli hesap tarafından paylaşılan fotoğraf yaklaşık 8 bin kişi tarafından beğenildi.

Ancak bu fotoğraf, 15 Ağustos 2017’de Yunanistan’da, Mikrochori’de çıkan bir yangın sonrasında SOOC muhabiri Menelaos Myrillas tarafından çekilmiş.

yunanistan yanıyor

Ayrıca fotoğraf, Yunan haber sitesi Lifo tarafından 2017’nin en iyi fotoğrafları arasında gösterilmiş.

Attiki bölgesinde olağanüstü hal ilan edildi

Yangınların ardından Atina ve çevresini kapsayan Attiki bölgesinde olağanüstü hal ilan edildi. Yangın sonrasında bölgeden çekilen fotoğraflar ise yangının büyüklüğünü gözler önüne serdi.

yunanistan yangın attikiFotoğraf: Thanassis Stavrakis/AP

greece fire

Fotoğraf: ALOGERİKOS NİKOS

Derleyenler: Ali Osman Arabacı, Alican Acanerler