Yunanistan’a gittiği iddia edilen tanklar

Yunanistan’a gittiği iddia edilen tanklar

Sonuçlandırılamadı Sonuçlandırılamadı

Bulgular

Video, Bulgaristan E80 otoyolu, Svelingrad yakınlarında çekilmiş.

Tankları taşıyan tırlara Bulgaristan askeri polisi aracı eşlik ediyor.

Videodaki tanklar M1 Abrams olarak bilinen ABD tanklarından biri ve bu tanklar Yunanistan askeri envanterinde yer almıyor.

Bulgaristan ve Yunanistan’da geçmişte çıkan haberlerde, aynı tankların zaman zaman Romanya, Polonya gibi ülkelere gönderildiği bilgisi yer alıyor.

Son dönemde Türkiye ve Yunanistan arasında karşılıklı açıklamalarla süregiden bir tansiyon söz konusu. Sosyal medyada paylaşılan bir videonun da Yunanistan’a tırlarla tank ve askeri araç sevkiyatı yapıldığını gösterdiği iddia edildi. Sevkiyatın gerekçesinin Atina’nın Ege’deki gerginliği tırmandırmak istemesi olduğu söyleniyor. 

yunanistan bulgaristan sevkiyat iddiasipng

Tankları gösteren video Bulgaristan’da bir otoyolda çekilmiş

Videonun çekildiği konumu tabelalar sayesinde belirleyebiliyoruz. Tabelada Svelingrad yazısı görülebiliyor. Video, Bulgaristan E80 otoyolunda çekilmiş

bulgaristan otoyolu ipuclaripngVideodaki tabelalar sayesinde Google Haritalar'da konum belirlenebiliyor. 

Tırlar bu güzergahta düz devam edip Harmanlı yakınındaki Grobishten mevkiinden dönüş yaparsa, Sofya ve Plovdiv'e gidebilir. Tırlar yine farklı yönlerden Yunanistan’a, güzergah üzerinde dönüş yaptıktan sonra Romanya'ya ulaşabilirler.

romanya yunanistan guzergahpng

Tırlar, bulundukları güzergahtan dönerek Yunanistan, Romanya gibi ülkelere ilerleyebilir. 

Yani bu tankların nereye gittiğiyle ilgili kesin bir bilgi yok, çünkü farklı güzergahlar takip edilebilir. 

Geçmişte Bulgaristan ve Yunanistan basınında çıkmış haberlere bakıldığında tankların Yunanistan’dan yola çıkıp, Svelingrad’tan geçtiği ve ardından Romanya’ya gittiği görülüyor. Yani tankların Yunanistan’a doğru değil, Yunanistan’dan yola çıkarak Balkan ülkelerine doğru ilerliyor olma ihtimali daha güçlü. 

Çünkü Dedeağaç’ta bir ABD üssü var ve NATO tatbikatları için kullanılan tanklar bu limana indirilip, Balkan ülkelerine sevkleri bu limandan yapılıyor. 

Videodaki tanklar M1 Abrams olarak bilinen ABD tanklarından biri ve NATO tatbikatları için daha önce de bu tanklar kullanılmış. 

tank karsilastirmasipngVideodaki tank (solda), ABD’ye ait M1 Abrahams tank fotoğrafı (sağda). 

Dahası bu tanklar Yunanistan’ın askeri envanterinde yer almıyor. 

Nisan 2022’de Bulgaristan haber sitelerinde de aynı tankların NATO tatbikatına katılmak için Svelingrad üzerinden geçtiği haberleri yer almış. Tankların Yunanistan’dan Romanya’ya geçeceği söylenmiş. Yani Svelingrad geçiş rotası olarak kullanılmış. 

dedeagac haskovo romanya guzergahiipng

Görüntüde tırları takip eden bir polis aracı da var. Polis aracının üstünde “Military Police” ve “Boehha” yazıyor. Bu kelimelerle bir arama yaptığımızda, aracın Bulgaristan askeri polisi aracı olduğu anlaşılıyor. Sarı şeritler ve yazılar birbiriyle uyumlu. 

arac karsilastirmapngVideodaki polis aracı (solda), Bulgaristan askeri polis aracı fotoğrafı (sağda). 

Teyit, konuyla ilgili Yunanistan doğrulama kuruluşu Ellinika Hoaxes editörü Thanos Sitistas’la iletişime geçti. Sitistas Yunanistan envanterinde bulunmayan bu tankların, Yunanistan’dan yola çıkarak Svelingrad üzerinden sık sık geçtiğini belirtti. 

Özellikle geçmişte çıkan haberler, tankların Yunanistan’a gittiği değil, Yunanistan’dan yola çıkarak Balkan ülkelerine gidebileceği düşünülebilir. Ancak Svelingrad yolu üzerinden Yunanistan’a geçmek de bir seçenek. Bu nedenle videodaki tankların güzergahıyla ilgili kesin bir yargıya varmak olası değil.

Teyit’in konuyla ilgili bilgi almak için başvurduğu NATO’dan henüz bir bilgi gelmedi. Resmi bir yanıt alınması halinde analizin sonucu güncellenebilir. 

Güncelleme: 30/06/2022

Yunanistan ve Romanya güzergahlarındaki sağa ve sola dönüş bilgileri güncellendi.


Katkıda bulunanlar
  • Thanos Sitistas