Yunanistan sınırında çekilen askeri hareketlilik videosunun güncel olduğu iddiası

Yunanistan sınırında çekilen askeri hareketlilik videosunun güncel olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Video, Mart 2020’de kaydedilmiş ve güncel değil.

Video görevlilerin sınır bölgesindeki devriyesini gösteriyor

Sosyal medyada paylaşılan ve Yunanistan sınırındaki askeri hareketliliği gösterdiği ifade edilen videonun güncel olduğu iddia edildi. 18 Eylül 2022’de Facebook’ta paylaşılan video yaklaşık 1 milyon etkileşim aldı.

suriye sinir 2

Görüntüler eski tarihli

Görüntüler bir kullanıcı tarafından 18 Eylül 2022’de TikTok’ta paylaşılmış ve 900 binden fazla etkileşim almış. Kullanıcın diğer videolarına bakıldığında da benzer paylaşımlar dikkat çekiyor. 

İnternette yapılan kelime bazlı bir aramayla videoların orijinallerine ulaşmak mümkün. İddiaya konu olan videonun başında yer alan görüntüler, Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından 6 Mart 2020’de Meriç Nehri sınırında görev yapacak polisleri gösterdiği belirtilerek paylaşılmış. DHA tarafından paylaşılan videonun ilk yirmi saniyesindeki araçlalar aynı. Yani görüntüler güncel değil. 

yunan sinir 5

Videonun devamında görüntüler ise A Haber’in 12 Şubat 2020 tarihli “Suriye Sınırına Sevkiyat” başlıklı haberinden alınmış.

suriye sinir 1

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Mart 2020’de Edirne’de yaptığı açıklamada, Yunanistan’ın mültecileri geri göndermelerini engellemek amacıyla özel harekat polisinin Meriç Nehri sınırında görevlendirileceğini açıklamıştı

Türkiye ve Yunanistan arasındaki mevcut hava sahası gerginlikleri Nisan 2022’de başladı