Videonun Yunanistan ordusunun Türkiye sınırına askeri sevkiyatını gösterdigi iddiası

Videonun Yunanistan ordusunun Türkiye sınırına askeri sevkiyatını gösterdigi iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Görüntüler, 28 Ekim’de düzenlenen ‘Ohi Günü’ için yapılan sevkiyata ait.

Videodaki tabelada yazan 23920 koduyla başlayan telefon numarası Selanik’e ait telefon kodu.

Videodaki bir başka tabeladaki ipucuyla fark edilen bina, fayans satılan bir işletme ve geçit töreni güzergahında yer alıyor.

Videodaki araçlar Türkiye'nin yaklaşık 350 kilometre uzağında başka bir güzergahta ilerliyor.

Sosyal medyada paylaşılan bir videoda Yunanistan Ordusu’nun Türkiye sınırına askeri sevkiyat yaptığı iddia edildi. Görüntüler sosyal medyada kısa sürede yayılırken bir televizyon kanalı da bu görüntüleri konuya ilişkin haberinde kullandı.

yunanistan askeri sevkiyat iddiasi

İlk olarak TikTok’ta bir kullanıcı tarafından yayımlanan bu video, sonradan kaldırılsa da “Eπόμενη στάση: Κωνσταντινούπολη (Sonraki durak İstanbul)” sözleriyle Twitter’da yayıldı.

Videonun 21. saniyesinde görünen yol kenarındaki bir tabelada yer alan telefon numarası dikkatimizi çekiyor. 23920-72-241 telefon numarasının alan kodunu arattığımızda ise Selanik’te bulunan Perea köyüne ait olduğunu tespit ediyoruz.

ipucu 1

Ardından Selanik hakkında yerel basında çıkan haberleri tarıyoruz. Bu haberlerin birinde yer alan video ile sosyal medyada yayılan videonun arka planındaki dağın aynı olduğunu görüyoruz.

ipucu dag

Haberde, 28 Ekim 2022’de Selanik’te düzenlenecek olan askeri geçit töreni için 24 Ekim’de, Selanik'teki Selanik-Moudanion karayolu üzerinde test geçit töreni yapıldığı kaydedilmiş. Tören hattının Thermi üst geçidinden Rysi kavşağına kadar olan yolun kesimine kadar olduğu belirtiliyor. 

harita isaretli alanlar mesafe

Google Haritalar’ı kullanarak bu iki yeri işaretliyoruz ve sokak görünümünden hattı izliyoruz. Geçit yolu hattını izlediğimizde videoda yer alan tabelalardan ve binalardan birine rastlıyoruz.

ipucu tabela ve bina

Rastladığımız binalardan biri ise Selanik’teki bir fayans satıcısına ait. Öte yandan geçit hattının Türkiye sınırı ile arasında yaklaşık 350 kilometrelik bir mesafe bulunuyor.

bina goruntusu

gecit ipsala arasi

Yani Yunanistan ordusunun Türkiye sınırına askeri sevkiyat gerçekleştirdiği iddiası gerçeği yansıtmıyor. Videonun 28 Ekim'de düzenlenecek olan “Ohi Günü” için planlanan resmi geçit töreni hazırlıklarına ait olduğuna ulaşılabiliyor.

Teyit'in ulaştığı Ellinika Hoaxes'tan Thanos Sitistas da videonun Ohi günü için yapılan sevkiyattan olduğunu doğruladı. Ancak Sitistas ülke de sınıra sevkiyatlar konusunun sıkça gündeme geldiğini de hatırlattı.

Ohi Günü Hakkında

28 Ekim, tüm Yunanistan’da ve dünya üzerinde Yunanlıların olduğu pek çok yerde “Ohi Day” bayramı olarak kutlanıyor. II. Dünya Savaşı’nda İtalya lideri Benito Mussolini, Yunanistan’a gözdağı vererek karşı koymadan teslim olmalarını söyledi. Ancak dönemin Yunanistan lideri Giannis Metaksas, 28 Ekim 1940’da resmi bir dille bu teklifi reddetti. Bir diğer anlamda “Hayır-Ohi” demiş oldu. Böylece 28 Ekim, Yunanların resmi bayramı olarak kutlanıyor.


Katkıda bulunanlar
  • Thanos Sitistas/Ellinika Hoaxes