Yunanistan medyasının Erdoğan'ı kurta Pavlopoulos'u kuzuya benzeten görsel yayınladığı iddiası

Yunanistan medyasının Erdoğan'ı kurta Pavlopoulos'u kuzuya benzeten görsel yayınladığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Görsel Yunanistan medyası tarafından değil, bir sosyal medya kullanıcısı tarafından paylaşılmış.

Televizyon kanalının orijinal yayınında da böyle bir görüntü yok.

Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada yayılan bir fotoğrafla, Yunanistan medyasının Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti sırasında Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopoulos’la yaptığı görüşmede Erdoğan’ı kurt, Pavlopoulos’u ise kuzu olarak gösterdiği iddia edildi. Facebook’ta paylaşılan görsel binden fazla paylaşım, 2 binden fazla beğeni aldı. Ayrıca iddia, Haber Ekspres gibi haber sitelerinde de yer aldı.

yunanistan medyasi kurt kuzu

Ancak iddia doğru değil. Erdoğan ve Pavlopoulos’u gösteren fotoğraf üzerinde yapılan montaj Yunanistan medyası tarafından değil, Yunanistan’da yaşayan bir sosyal medya kullanıcısı tarafından paylaşıldı.

yunanistan sosyal medya

Montajlanmış ekran görüntüsünde yer alan logo, Yunanistan’da yayın yapan EPT1 isimli medya kuruluşuna ait. Televizyon kanalının Yunanistan ve Türkiye Cumhurbaşkanlarının buluşmasıyla ilgili yaptığı yayında da böyle bir görsel kullanmadığı görülebiliyor.

EPT1’in görüşmeyle ilgili attığı herhangi bir tweette de böyle bir görsel kullanmadığı görülüyor.

Yunanistan basınında Erdoğan ziyareti

Yunanistan’da yayın yapan gazeteler Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yunanistan ziyaretini farklı ifadelerle manşete taşırken, herhangi bir medya organizasyonunun iddiada yer alan ve kurt-kuzu karşılaştırması yapan görseli yayınladığına dair bilgiye erişilemedi.

Kathimerini gazetesi, manşetinde, “Gerilim Dolu Ziyaret, Erdoğan Lozan Konusundan Sonra Azınlık Konusunu Da Açtı” ifadesini kullandı.

eleftheros yunan gazetesi 839x1024

Eleftheros Tipos gazetesi ise manşetinde “Tarihi Fiyasko, Zincirleme Hatalar Erdoğan'ın Benzeri Görülmemiş Kışkırtıcılığını Tetikledi" dedi.

Ethnos gazetesinin manşeti; “Çipras Erdoğan'ı Püskürttü

ta nae gazete yunan 846x1024

Ta Nea gazetesi manşetinde ise “Kaba Taslak Diplomasi, Hükümet Erdoğan'in Tahriklerine Hazırlıksızdı” ifadelerine yer verildi.