YSK'nın İstanbul’da oyların yeniden sayılmasına karar verdiği iddiası

YSK'nın İstanbul’da oyların yeniden sayılmasına karar verdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

YSK’dan edinilen bilgiye göre bu konuda alınmış herhangi bir karar yok.

İddiayı ortaya atan gazeteci Hilal Kaplan ise daha sonra düzeltme yaparak YSK’nın böyle bir kararı olmadığını ifade etti.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir gönderide Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) 31 Mart 2019 yerel seçimleri çerçevesinde İstanbul’da tüm oyların yeniden sayılmasına karar verdiği iddia edildi.

Gazeteci Hilal Kaplan tarafından 1 Nisan 2019’da Twitter’da paylaşılan iddia yaklaşık 3 bin kişi tarafından beğenildi. Buna ek olarak Yeni Akit gazetesinde konu hakkında yapılan bir haberde de aynı iddiaya yer verildi.

hilal kaplan ysk istanbul

Ancak, YSK’nın İstanbul’da oyların yeniden sayılacağına karar verdiği iddiası doğru değil. YSK’dan edinilen bilgiye göre bu konuda alınmış herhangi bir karar yok. İddiayı ortaya atan gazeteci Hilal Kaplan ise daha sonra düzeltme yaparak YSK’nın böyle bir kararı olmadığını ifade etti.

İddiayı ortaya atan Hilal Kaplan daha sonra konu hakkında düzeltme geçti

YSK’nın İstanbul’da oyların yeniden sayılmasına karar verdiği iddiasını sosyal medyada paylaşan gazeteci Hilal Kaplan, daha sonra yeni bir tweet paylaşarak söz konusu durumun geçerli olmadığını, YSK’nın yapılan itirazları sisteme girdiğini “Düzeltme” uyarısıyla beraber paylaştı.

ysk istanbul secim

Haber 7 isimli internet sitesi de YSK’nın İstanbul’da oyların yeniden sayılacağını belirttiği haberini sildi.

teyit.org konu hakkında YSK ile iletişime geçti

İddianın ardından teyit.org konu hakkında CHP’nin YSK temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu’na ulaştı. Yakupoğlu, İstanbul'da oyların tekrardan sayılacağı iddiasının doğru olmadığını belirtti.

Ayrıca Yakupoğlu, geçerli-geçersiz oy tartışmalarına dair kararların İl ve İlçe Seçim Kurulları tarafından verilebileceğinin, bu kararların direkt olarak YSK tarafından alınmadığının altını çizdi. Yazılı tutanak olmadığı takdirde itirazın zor olduğunu ekledi;

“Sandık sonuç tutanağının üst kısmındaki rakamsal verilerde yapılan hatalar ve yanlışlıklar, bugüne kadar tek bir oy pusulasının dahi geçersiz sayılmasına yol açmadı. 2014 yılında gelen itirazların, neredeyse tamamı buna ilişkindi.”