YSK'nın Cumhurbaşkanı adaylığı için diploma şartını kaldırdığı iddiası

YSK'nın Cumhurbaşkanı adaylığı için diploma şartını kaldırdığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ
Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen bir iddiada, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) 24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde aday olabilmek için gereken diploma şartını kaldırdığı iddia edildi.

24 haziran secim ysk

YSK'nın 24 Haziran 2018'de yapılacak seçimlerde Cumhurbaşkanı adaylığı için gereken diploma şartını kaldırdığı iddiası doğru değil.

Cumhurbaşkanı olmak için üniversite diploması şart

29 Nisan 2018’de Resmi Gazete’de yayınlanan YSK’nın 327 sayılı kararında, daha önce 2839 sayılı Milletvekili Seçimi Kanunu’nun 10 ve 11 maddelerine göre istenilen belgelerin noter veya siyasi parti yetkililerince onaylanmış olması gerektiği ifade ediliyor.

24 haziran secim diploma

YSK’nın 327 sayılı kararının sonuç bölümünde ise, 24 Haziran 2018’de yapılacak Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’nde bazı belgelerle birlikte e-Devlet kapısından (barkodlu) alınan öğrenim/mezun belgesinin de geçerli sayılacağı belirtiliyor.

24 haziran diploma secimler

Noter onaylı belgeyle de başvuru yapılmaya devam edilebilir

teyit.org’a açıklama yapan YSK yetkilileri söz konusu değişikliğin işlerin kolaylaştırılması amacını taşıdığını, noter onaylı belgelerin de halen başvurularda kabul edildiğini ifade etti. Yine konu hakkında Oy ve Ötesi ile görüşen teyit.org, değişikliğin seçimlere katılmak için diploma koşulunu ortadan kaldırmadığını sadece onaylı belgelerin yanında e-Devlet kapısından alınan belgelerin de kabul edileceği anlamına geldiğini ifade etti.

Sonuç olarak Cumhurbaşkanı olmak için halen üniversite diploması şartı gerekiyor. Buna göre YSK, belgelerin çeşitli kurumlardan onaylı olarak alınmasının yanında e-Devlet kapısından alınan belgeleri de kabul edecek.

YSK, 2014’teki Cumhurbaşkanı seçimlerinde onaylı belge istemişti

YSK, 2014 yılında yapılan Cumhurbaşkanı seçimlerinde aday olabilmek için gerekli belgelerin noter ya da siyasi parti yetkililerince onaylanmış olması gerektiğine karar vermişti. 10 Ağustos 2014’te yapılan Cumhurbaşkanı seçimleri için 8 Haziran 2014’te yayınlanan 2923 sayılı kararda adaylardan yüksek öğrenim yapmış olduğunu gösteren onaylı diploma örneği istemişti.

ysk 24 secim