YSK ekranında 7 bin sandık 3 milyon seçmen kayboldu iddiası

YSK ekranında 7 bin sandık 3 milyon seçmen kayboldu iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ
Bu içerik 6 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada dolaşıma giren bir görsel ile Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) sandık ve seçmen sayılarında oynama yaptığı iddia edildi. İddiada “174 bin sandık ve 58 milyon seçmen sayısı varken birden internet kesiliyor, ekran gidip geliyor ve 167 bin sandık ve 55 milyon seçmene dönüşüyor. 7 bin sandık ve 3 milyon seçmen saat 20:10 ve 20:30 arası YSK ekranından kayboluyor”denildi.

ysk secim sonuclari sandik ve secmen sayisi değisti

174 bin 466 sandık ve 58 milyon 291 bin 898 seçmen sayısının görüldüğü soldaki görsel yurt dışı ve yurt içi seçim sonuçlarının toplamı yani genel seçim sonuçları. Aynı sandık ve seçmen verilerini CHP Milletvekili Eren Erdem’in Scope ile yaptığı ve YSK’nın verilerini yayınladığı canlı yayında ve saat 20:32’de Twitter’da paylaştığı “Genel Oy Dağılımı” görselinde görmek mümkün.

erem erdem tweet

167 bin 088 sandık ve 55 milyon 319 bin 222 seçmenin görüldüğü sağdaki görsel ise yalnızca yurtiçi seçim sonuçlarını göstermekte. teyit.org’un elde ettiği farklı görsellerde de “Türkiye Sonuçları” başlığı altında 55 milyon 319 bin 222 seçmenin olduğunu görmek mümkün.

turkiye yurt ici gorsel

Yalnızca yurt içi sandık ve seçmen sayısını gösteren ekran.

Yani iddianın aksine 167 bin sandık ve 55 milyon seçmenin görüldüğü sağdaki görsel yurtiçi seçmeni gösterirken, 174 bin sandık ve 58 milyon seçmenin yer aldığı soldaki görsel yurt dışı oylarının da dahil edildiği genel seçim sonuçlarını göstermekte.

167 bin sandık 55 milyon seçmenin görüldüğü ekran yalnızca “Yurtiçi seçmenin” filtrelenmesi nedeniyle ortaya çıkıyor. YSK’nın partilere sağladığı seçim sonuçlarını canlı aktaran ekranda sağ üst köşede bulunan yurtiçi, yurt dışı, genel seçeneklerini seçebilmek mümkün.

genel secim yurt ici yurt disi dahil

Hem yurt için hem yurt dışı seçmen ve sandık sayısını gösteren ekran.

Aradaki yaklaşık 7 bin sandık ve 3 milyonluk seçmen farkı bu ekranın, yurt dışı sandık ve seçmenin ekranda seçilmemesi devre dışı bırakılması nedeniyle oluşuyor.

sadece yurt disi

Yalnızca yurt dışı seçmen ve sandık sayısını gösteren ekran.

16 Nisan’da oyların sayılmaya başlandığı saatlerde de CHP’ye veri akışının kesildiğine dair iddialar gündeme geldi. Görüştüğümüz CHP yetkilileri o gün kısa süreli bir kesinti yaşandığını ancak daha sonra veri akışının sağlandığını belirterek, verilerde herhangi bir değişiklik olmadığını belirtti.