Yozgat’ta bir vatandaşın koronavirüsten korunmak için arap sabunu yediği iddiası

Yozgat’ta bir vatandaşın koronavirüsten korunmak için arap sabunu yediği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Yozgat’ta yaşandığı öne sürülen olayla ilgili haber, parodi içerikler hazırlayan bir site tarafından 11 Mart 2020’de yayınlanmış

Yozgat İl Sağlık Müdürlüğü kayıtlarına göre bahsi geçen isimde bir doktor ve hasta mevcut değil.

Yozgat Şehir Hastanesi de Teyit’e haberin doğru olmadığını söyledi.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve Sabah, Sputnik, Mynet, Tele 1, Haber 7, T24, Memurlar.net, Yeni Akit, Milli Gazete, Haber 3, Gerçek Gündem, Ortadoğu Gazetesi, İnternethaber, Halkweb, Medyafaresi, Haberler.com, Nethaber, Uçankuş, Haber365 gibi internet sitelerinde yer alan habere göre, Yozgat’ta yaşayan 43 yaşındaki M. E. isimli vatandaş Covid-19 salgınından korunmak için yoğurda arapsabunu katarak yedi. Bunun üzerine rahatsızlanan M. E. Yozgat Şehir Hastanesi’ne başvurdu. 

yozgat arap sabunu

Haberin detayına göre acil servis çalışanı doktor E. K. konu hakkında yaptığı açıklamada “Mehmet amcaya gerekli işlemler yapıldı, şu an durumu iyi. Ayrıca belirtmek isterim ki doktorluk hayatım boyunca böyle bir şey ne gördüm ne duydum. Arapsabunu yemek nasıl bir akıldır anlamadım. Lütfen kimse böyle şeyler yapmasın” ifadelerini kullandı. Yoğurda arapsabunu katarak yediği iddia edilen M. E. ise “Bu virüsü ilk hangi Çinli bulaştırdıysa Allah onun bin belasını versin” diye konuştu. Konu hakkında A Haber isimli televizyon kanalı bir haber de yayınladı.

Ancak haber gerçeği yansıtmıyor. Yozgat’ta yaşandığı öne sürülen olayla ilgili haber, parodi içerikler hazırlayan bir site tarafından 11 Mart 2020'de yayınlanmış. Ayrıca Yozgat İl Sağlık Müdürlüğü kayıtlarına göre bahsi geçen isimde bir doktor ve hasta mevcut değil. Yozgat Şehir Hastanesi de Teyit’e haberin doğru olmadığını söyledi.

İddia parodi kaynaklı

Yozgat’ta yaşandığı iddia edilen haber metnine ilk olarak delidenhaber.com isimli internet sitesinde rastlanıyor. “Corona Virüsünden Korunmak İçin Arap Sabunu İle Yoğurt Yiyen Yozgatlı Hastaneye Kaldırıldı” başlıklı yazının 11 Mart 2020’de yayınladığı da fark ediliyor

yozgat arap sabunu yogurt

Delidenhaber’in hakkında kısmı incelendiğinde ise sitenin parodi içerikler ürettiği anlaşılabiliyor. Site kendisini “delidenhaber.com komik ve gerçek dışı haberlerin bulunduğu bir eğlence sitesidir. Bu sitede sadece bir delinin yazdığı ve sadece bir delinin inanabileceği haberler bulunuyor” diye tanımlıyor. Sitede benzer başka haberlerle karşılaşmak da mümkün

Hastaneye böyle bir başvuru yapılmamış

Teyit Yozgat Şehir Hastanesi yetkilileri ile telefonda görüştü. Edinilen bilgiye göre Yozgat Şehir Hastanesi’ne böyle bir başvuru yapılmadı, bahsi geçen doktor ve hasta isimlerine dair bir kayıt da yok. 

Yozgat Şehir Hastanesi’nin internet sitesinde yer alan bir listede, acil serviste çalışan doktorların isimleri yer alıyor. Listede E. K. ismine uyan bir doktora rastlanmıyor

Yozgat İl Sağlık Müdürlüğü ile de görüşen Teyit, Yozgat’ta bahsi geçen isimlere uyan kişilerin olmadığını, hastaneye ve 112 acil servise böyle vaka ulaşmadığını öğrendi. 

Yozgat’ta bir vatandaşın Covid-19’dan korunmak için yoğurda arapsabunu katarak yediği iddiasını, yanlış bilgi türlerinden “parodi” kategorisine yerleştirmek mümkün.