Yönetmen Stanley Kubrick’in aya gidilmediğini itiraf ettiği iddiası

Yönetmen Stanley Kubrick’in aya gidilmediğini itiraf ettiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

İddiaya eşlik eden görüntüler 'Ayda ilk insan' filminin kamera arkasına ait.

Stanley Kubrick'e ait olduğu iddia edilen açıklama ise Shooting Kubrick adlı yapımdan.

Stanley Kubrick olduğu iddia edilen kişi ise ‘Tom Mayk’ adında bir aktör.

Sosyal medyada paylaşılan bir videoya göre ABD’li ünlü yönetmen Stanley Kubrick, aya yapılan seyahatlerin sahte olduğunu söyledi. Buna göre Kubrick, NASA ve dönemin ABD hükümeti ile anlaşarak stüdyo ortamında aya iniş videoları çekti. 

uzay ay

Görüntüler bir filmin kamera arkasından

Videodan alınan kareler tersine görsel arama yöntemiyle aratıldığında görüntülerin başrolünde Ryan Gosling'in yer aldığı Ayda İlk İnsan filminin kamera arkasından olduğu ortaya çıkıyor. Paylaşımda yer alan iddia videonun tamamı görüntülerle örtüşüyor.

aydailkinsankarsilastirma

Solda kamera arkası çekim, sağda iddia video

aydailkinsaniki

Solda kamera arkası çekim, sağda iddia video

aydailkinsanuc

Solda kamera arkası çekim, sağda iddia video

Kubrick’in konuya ilişkin bir söyleşi yok 

İddia paylaşımlarda görüntünün yanı sıra Kubrick'e ait olduğu iddia edilen bir söyleşiden de bahsedilyor. Bu konuda arama yapıldığında iddianın Ağustos 2015’ten beri internette olduğunu söylemek mümkün.

Söyleşinin çıkış kaynağı T. Patrick Murray’ın 2015 yapımı ‘Shooting Kubrick’ filmi. Filme göre Kubrick, aya hiç gidilmediğini ve tüm görüntüleri kendisinin çektiğini itiraf ediyor. Stanley Kubrick’in ölümünden önce bilinmeyen bir film yapımcısına söyleşi verdiğini ve Amerikan tarihinin en büyük komplosunda suç ortağı oluşunu kabul ettiğini konu alan filmin IMDB sayfasında oyuncu olarak Tom Mayk’ın adı yer alıyor. Yani görüntülerdeki Stanley Kubrick olduğu iddia edilen kişi ‘Tom Mayk’ adında bir aktör. 

Hatta yapımın çekimleri YouTube da yüklenmiş. Orada yer alan bir videonun 12 ve 22'nci dakikasında çekim sırasında hata olduğu ve yönetmenin talimatlar verdiği de görülebiliyor.

Murray’ın YouTube kanalına bakıldığında ‘Shooting Kubrick’ adlı filmin videolarına da rastlamak mümkün. Öte yandan Murray’in kanalında IMDB’de ismi geçen Tom Mayk’ın da bir videosu bulunuyor.  

Snopes da konu hakkında yayınladığı yazıda iddianın doğru olmadığını ifade etmiş

Aya gidildi mi?

Aya hiç gidilmediğine dair iddialar dünyadaki en ünlü komplo teorilerinden biri olarak gösterilebilir. Apollo 11’in aya inmesinin üzerinden 50 yıldan fazla süre geçti ancak teoriler son bulmuş değil. ABD’li yönetmen Kubrick de bu iddialardan nasibini alan ünlülerden yalnızca biri. Teyit daha önce de benzer iddialar hakkında analizler hazırladı