YÖK’ün 2020 bahar döneminin sona erdiğini açıkladığı iddiası

YÖK’ün 2020 bahar döneminin sona erdiğini açıkladığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

YÖK’ün internet sitesinde böyle bir açıklama bulunmuyor.

Ayrıca YÖK uzaktan eğitim planını açıkladı ve bazı üniversiteler iddianın yayıldığı tarihte bu uygulamaya geçmişti.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bazı gönderilerde ve WhatsApp’ta yayılan mesajlarda, Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) 2020 bahar döneminin sona erdiğini, eğitim ve sınavların uzaktan devam etmeyeceğini açıkladığı iddia edildi.

yok aciklamasi egitim durdu

Ancak iddia doğru değil. YÖK’ün internet sitesinde böyle bir açıklama bulunmuyor. Ayrıca YÖK uzaktan eğitim planını açıkladı ve bazı üniversiteler uygulamaya geçti bile.

YÖK tarafından yapıldığı iddia edilen açıklamada şu ifadeler yer alıyor:

“21 Aralık 2019 günü Çin Halk Cumhuriyeti'nde ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyada etkisini gösteren, Dünya sağlık Örgütü'nün yayınladığı kararname ile pandemi ilan edilen yeni tip (covid-19) koronavirüsü çerçevesinde bilim kurulu ve bakanlık kararınca eğitime 3 hafta ara verilmişti.

25.03.2020 Bilim kurulu toplantısı kararınca, Devlet, Vakıf, Açıköğretim üniversiteleri olarak 2020 bahar dönemi eğitim yılı 25.03.2020 tarihi olarak sona erdirilmiştir.

Eğitim ve sınavlar uzaktan devam etmeyecektir. Bir sonraki eğitim yılında bu dönem okunmuş gibi devam edilecek ve gelecek sene bahar yılı bu yılın bahar yılı olarak devam ettirilecektir.

Gerekli açıklama ve bilgiler yükseköğretim kurulu web sitesinde ilan edilecektir.”

Açıklama Yükseköğretim Kurulu’na ait değil

YÖK Başkanı Yekta Saraç, 26 Mart 2020’de bahar döneminde yüz yüze eğitim yapılmayacağını açıkladı. Fakat bu, dönemin sonlandırıldığı anlamına gelmiyor. YÖK'ün internet sitesinde de böyle bir duyuru yer almıyor. Hatta YÖK, 18 Mart 2020’de bahar dönemi için uzaktan eğitim paketini de açıkladı

Bilgilendirmeye göre 23 Mart Pazartesi uzaktan eğitim kapasitesine sahip olan bütün üniversitelerde dijital imkânlar ile uzaktan öğretim süreci başladı. Bu kapasiteye henüz sahip olmayan üniversiteler için ise, ders havuzu açık olacak. Teoriye dayalı derslerde uzaktan öğretim yöntemleri kullanılacak, uygulama dersleri ise yine üniversitelerce belirlenen uygun bir zamanda yüz yüze verilecek. Ön lisans ve lisans eğitimi için geçerli olan bu uygulamadan, lisansüstü öğrencileri de yararlanacak. Kısacası salgın süresince eğitimde kesinti olmaması öngörülüyor.

Uzaktan eğitim uygulanmaya başladı

18 Mart 2020’de duyurulan YÖK Dersleri Platformu, 23 Mart 2020 itibariyle de erişime açıldı. Platformda 27 lisans ve 47 önlisans programının dijital ders materyali var. Ayrıca o bölüme ait kitaplara da dijital ortamda erişilebiliyor.

Uzaktan eğitimde şu an için Anadolu Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi’nin ders içerikleri yer alıyor. Diğer üniversitelerin de katkılarıyla, hem program ve ders sayısı, hem de içerik çeşitliliğinin gelişmesi planlanıyor. 

Bu süreçte Medipol Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi ve Dicle Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversitesi gibi bazı üniversiteler de uzaktan eğitime geçti. Uzaktan eğitim sistemi olmayan üniversitelere de destek verilecek.

Sonuç olarak iddia doğru değil. YÖK bahar döneminin sona erdiğini açıklamadı. Üniversiteler eğitime uzaktan devam edecek. İddia, uydurmaya örnek.