Yıldırım görüntüsünün Ankara'dan olduğu iddiası

Yıldırım görüntüsünün Ankara'dan olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Yıldırım görüntüsü Avustralya’da kaydedildi.

Görüntüler 2018’den.

Video geriye oynatma özelliğiyle kaydedildiği için yıldırım yerden gökyüzüne yükseliyor.

Ankara’da sağanak yağış etkisini sürdürürken, sosyal medyada Ankara’dan ve güncel olduğu öne sürülen şüpheli görüntüler yayılmaya devam ediyor. Bu görüntülerden biri, Ankara’daki güncel yağıştan olduğu iddia edilen yıldırım videosuydu.

simsek iddiasi ankarapng

Yıldırım görüntüsü 2018’de Avustralya’da kaydedilmiş

Videodan alınan ekran görüntüsüyle arama yaparak videonun Şubat 2018’de kaydedildiğini görüyoruz. Ayrıca görüntüler Ankara’dan da değil, Avustralya Queensland’den. Videoyu ilk kez Hayden Milne Instagram hesabı üzerinden paylaşmış.

Videoyu detaylı olarak incelediğimizde, yıldırımın yerden gökyüzüne doğru yükseldiği dikkatimizi çekiyor. 

Teyit’in konuyla ilgili bilgi almak için ulaştığı Hayden Milne, görüntüleri tersten geri oynatma özelliğiyle kaydettiğini söyledi. Tersine kaydedilen görüntüler, olayın yaşanma sırasını değiştirerek sonra yaşananları önce yaşanmış gibi gösteriyor. Bu videoda da gökyüzünden yere inen yıldırım, tersten oynatma özelliğiyle kaydedilerek yerden gökyüzüne çıkmış gibi gözüküyor.

Aynı görüntüler daha önce İstanbul, İzmir ve Antalya’dan olduğu iddiasıyla da paylaşılmıştı.

Haziran 2022’nin ilk haftasında Ankara’da süregelen sağanak yağışlar, eski görüntülerin güncelmiş gibi paylaşılmasına neden oldu. Teyit, benzer iddiaları inceleyerek yanlışladı.

Güncelleme: 09/06/2022

Sehven kullanılan şimşek ifadesi, yıldırım olarak güncellendi.