Yeni trafik cezalarının açıklandığı iddiası

Yeni trafik cezalarının açıklandığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada sosyal medyada dolaşan iddiaların gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

ddia edilen ceza tutarlarının 1 Ocak 2019 tarihinde kamuoyu ile paylaşılan ve 2019 yılı boyunca geçerli olacak olan trafik cezaları ile iki kalem dışında uyuşmuyor.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada ve Yolcu360 isimli internet sitesinde yeni trafik para cezalarının açıklandığı iddia edildi. Dip Not isimli Facebook sayfası tarafından 2 Temmuz 2019 tarihinde yayınlanan gönderi şimdiye kadar yaklaşık 3 bin 800 kişi tarafından paylaşıldı.

yeni trafik cezalarinin aciklandigi iddia edildi

Gönderide para cezalarına dair aşağıda yer alan iddialar dile getiriliyor: 

iddia edilen yeni trafik cezalari 446x1024

Ancak, Temmuz 2019 itibariyle yeni trafik cezalarının açıklandığı iddiası doğru değil. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından 3 Temmuz 2019 tarihinde Twitter’dan yapılan açıklamada sosyal medyada dolaşan iddiaların gerçeği yansıtmadığı belirtildi. İddia edilen ceza tutarlarının 1 Ocak 2019 tarihinde kamuoyu ile paylaşılan ve 2019 yılı boyunca geçerli olacak olan trafik cezaları ile iki kalem dışında uyuşmadığı görülüyor.

Trafik cezaları ile ilgili düzenlemeler yılda bir kez yapılıyor

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından Twitter’da yapılan açıklamada, sosyal medyada “yeni trafik cezaları” adı altında paylaşılan bilgilerin gerçek dışı olduğu ifade edildi.

turk polis teskilati tweet

Aynı açıklamada trafik cezaları ile ilgili güncellemelerin yılda bir kez yapıldığı belirtildi.

İddia edilen ceza tutarları iki kalem dışında gerçeği yansıtmıyor

2019 yılı boyunca uygulanacak olan trafik cezalarının yer aldığı “Trafik İdari Para Ceza Rehberi 2019” 1 Ocak 2019 tarihinde kabul edildi. Rehberde yer alan bilgilere bakıldığında da iddia edilen trafik cezalarının iki kalem dışında gerçeği yansıtmadığı anlaşılıyor. Örneğin, sosyal medyada ehliyetsiz araç kullanmanın cezasının yeni düzenleme ile 9 bin 918 TL olduğu iddia edildi. Ancak, “Trafik İdari Para Ceza Rehberi 2019” sürücü belgesiz araç kullanmanın cezasını 2 bin 18 TL olarak belirtiyor.

surucu belgesiz arac kullanmanin cezasi

Aynı şekilde, sosyal medyada emniyet kemeri takmamanın cezasının bin 8 TL olduğu iddia edildi. Ancak, rehbere göre emniyet kemeri bulundurulması zorunluluğu olan araçlarda emniyet kemeri bulundurmamak veya kullanmamanın cezası 108 TL.

emniyet kemeri takmamanin cezasi

Gerçeği yansıtmayan başka bir ceza tutarı ise alkolmetreye üflemeyi reddetme. Sosyal medyada bu suçun cezasının 9 bin 869 TL olduğu iddia edildi. Ancak, rehbere göre alkolmetreye üflemeyi reddetmenin cezası gerçekte 2 bin 869 TL.

alkolmetreye uflemeyi reddetmenin cezasi

Diğer tüm para cezalarına ilişkin iddialarda ise durum aşağıdaki tabloda belirtildiği gibi:

iddia edilen yeni trafik cezalari ve gercekleriSosyal medyada iddia edilen yeni trafik cezalarında sadece iki kalemde doğru para cezası miktarının belirtildiği görülüyor. Bunlar trafik işaretlerine zarar vermek, yola çöp atmak ve trafiği engellemek gibi düzeni bozan ihlallerin cezası ve alkollü araç kullanmanın ilk seferdeki cezası.

Sonuç olarak, trafik para cezalarında Temmuz 2019 itibariyle yeni bir düzenleme yapıldığı iddiası doğru değil. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından Twitter’da yapılan açıklamaya göre trafik cezaları yılda bir kez güncelleniyor. 2019 yılı boyunca geçerli olacak trafik cezaları ise 1 Ocak 2019 tarihinde kabul edildi ve duyuruldu. Bu iddia 7 yanlış bilgi türünden uydurmaya örnek olarak gösterilebilir.