Yeni kimliklerde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin fotoğrafı olduğu iddiası

Yeni kimliklerde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin fotoğrafı olduğu iddiası

Yanlış Yanlış
Bu içerik 6 yıldan daha eski tarihlidir.

Change.org’ta, 2016 yılında yeni kimlik kartlarının fonunda Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin fotoğrafı olduğu iddiası ile bir imza kampanyası başlatıldı. İmza kampanyasında şu ifadeler yer aldı:

Yeni kimliklerde kaçak saray değil Anıtkabir fotoğrafı istiyoruz

TC nüfus kimlikleri, ancak ve ancak TC kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün izlerini taşımalıdır. Geçici partiler, bakanlar, cumhurbaşkanları ya da bunların külliyelerinin bulunduğu kimlikleri kabul etmiyoruz.

3 ay önce 75 bin imzacısı olan şimdi ise 89 bin 156 imzacıya ulaşan ve başladığı dönemde sosyal medyada çokça paylaşılan imza kampanyası son günlerde yeniden dolaşıma girdi.

yeni tc kimlik kartlari uzerindeki saray resmi iddiasi

Ancak iddianın aksine imza kampanyasına konu olan ve sosyal medyada paylaşılan görseldeki kimlik kartının fonunda yer alan resim Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne ait değil. Resim 23 Nisan 1981’de "Kurtuluş Savaşı Müzesi" olarak ziyarete açılan I. Türkiye Büyük Millet Meclisi binasına ait.

birinci tbmm binasi

Ankara'nın Altındağ ilçesinin Ulus Meydanı'nda bulunan I. Türkiye Büyük Millet Meclisi binası 1920-1924 yılları arasında TBMM faaliyetlerine ev sahipliği yaptı.

Change.org'daki kampanyayı başlatan Aslı Şekeroğlu, 30 Mart 2016’da, kimliklerdeki fonda yer alan fotoğrafın I. Meclis'e ait olduğu yönündeki mesajlar üzerine aşağıdaki açıklamayı yapmıştı.

kampanya aciklama