Yeni Akit’in ‘Friends’ dizisinin görselini buzladığı iddiası

Yeni Akit’in ‘Friends’ dizisinin görselini buzladığı iddiası

Doğru Doğru

Bulgular

Yeni Akit’in hem internet sitesinde hem de sosyal medya hesabında dizinin fotoğrafı buzlanmış.

Dizi hem tweette hem de haberde ahlaksız olarak tanımlanmış.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Televizyon tarihinin en çok izlenen yapımlarından Friends’in bir platformda yeniden yayınlanacağının duyurulması, sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. Dizinin hayranları gelişmeyi sevinçle karşıladı. Hem çekildiği dönem izlenme oranlarıyla, hem de yayın hakları ile her zaman konuşulan Friends dizisinin tekrar yayınlanacak olması haber sitelerine de yansıdı. Ancak bu haberlerden biri ise başka bir iddiayla viral halini aldı.

Sosyal medyada yapılan bazı paylaşımlarda Yeni Akit’in Friends dizisinin görselini buzladığı iddia edildi. Bazı kullanıcılar buzlamaya şaşırdığını hatta inanamadığını da söyledi.

friends analiz iddia gorsel

1994 yılında yayınlanmaya başlayan ve 10 sezon boyunca altı arkadaşın kariyerleri, ilişkileri ve hayattan beklentilerini anlatan dizi dünyada da milyonlarca izleyicinin ilgisini çekmişti. Yayınlandığı dönemde bir altın küre ve onlarca farklı ödül kazanan dizi Julia Roberts’tan Susan Sarandon’a, Helen Hunt’tan Brad Pitt’e birçok yıldızı da konuk oyuncu olarak ağırladı.

Dizinin Türkiye’de yayınlanması da yeni bir gelişme değil. Diziyi yeniden yayınlamak için yayın haklarını alan platformun yanı sıra yayınlandığı zamanda da, dizi bittiğinde de birçok kez farklı platformlarda yayınlandı. Hatta dizi hali hazırda Türkiye’de başka bir platform tarafından da yayınlanmakta. Yani dizi, Türkiye’de ilk defa ekranlarde yer almıyor.

İddiadaki bilgiyi arattığımızda ise Yeni Akit’in söz konusu haberine ulaşabiliyoruz. 22 Mart 2021 itibariyle hala değiştirilmemiş haberde dizi ahlaksız olarak tanımlanıyor ve fotoğraf da buzlanmış. Ayrıca içerikte RTÜK'e müdahale etme çağrısı da yapılmış.

yeni akit buzlanan fotograf

Üstelik haberde tek buzlanan fotoğraf bu da değil. Yeni Akit diziden bir sahneyi daha buzlamış.

yeni akit buzlanan ikinci fotograf

Hatta haberle ilgili tweette de fotoğraf buzlanmış

Fotoğrafların orijinaline ise google üzerinden kolayca erişilebiliyor.

friends normal foto

friends foto 2

Friends dizisini yayınlayacak platform ise dizinin 13 yaş ve üzeri kişiler için uygun olduğunu belirtmiş.

netflix friends kriterler

Platformun 13 yaş ve üzeri için uygun kategorisi incelendiğinde ise dizinin gençler için uygun olduğu vurgusu dikkati çekiyor. Yani dizi yetişkinler için yayınlanan kategoriye bile girmemiş. 

netflix izleyici kriterleri

Gazetecilik geleneğinde buzlama yoluna şiddet, kan ve pornografik görüntüler söz konusu olduğunda başvuruluyor. Faruk Bildirici 2016’da yazdığı bir yazıda “buzlama”nın nasıl kullanılabileceğine ilişkin bir tartışmayı gündeme getirmişti.

Yeni Akit daha önce de çeşitli içeriklerinde kadınların fotoğraflarını buzlamıştı. Hatta gazetede sıkça yer alan buzlanan içerikler daha önce kara delik fotoğrafına da uygulandı iddiasıyla Teyit’in radarına girmişti