Yemek yiyen birinin polis tarafından uyarıldığı videonun gerçek olduğu iddiası

Yemek yiyen birinin polis tarafından uyarıldığı videonun gerçek olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Videodaki kişi tiyatro sanatçısı Orhan Uslu.

Videolar Gaziantep Emniyet Müdürlüğü ile çekilen kamu spotlarına ait. Gerçek değil kurgusallar.

Proje kapsamında koronavirüs önlemlerini tanıtan çeşitli videolar çekilmiş.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Bir vatandaşın sokakta tatlı yediği sırada polis memurları tarafından uyarıldığı video gerçek olduğu sanılarak haber bültenlerinde yer buldu.

Videoda geçen “Birlikte yiyelim,” “İçeri giriyorum yasak, dışarı çıkıyorum yasak” gibi ifadeler aratılınca, videoya ait birçok paylaşımla karşılaşılıyor. Bunlar arasında videodaki kişilerden Orhan Uslu’nun paylaşımı da var. Orhan Uslu bir tiyatro sanatçısı. 

Uslu’nun “Aylar önce Gaziantep Emniyeti ile yaptığımız kamu spotunu bugün ülkenin tüm ana haberlerinde izledim. Olayı gerçek ve yeni zannedip haber yapmışlar” metniyle paylaştığı videoya, yine Uslu’nun Instagram hesabından ulaşmak mümkün. Nisan ayında videonun bir kamu spotu projesi olduğu bilgisiyle paylaşımı mevcut. Aynı Instagram hesabında oyuncunun video sayesinde “ülke gündemine oturduklarını” belirttiği yeni bir paylaşım da bulunuyor.

Proje kapsamında Emniyet Müdürlüğü’nün yardımıyla bir dizi spot çekilmiş. Bu videolara hem Uslu’nun çeşitli hesaplarından, hem de Gaziantep Emniyet Müdürlüğü’nün Twitter hesaplarından ulaşılabiliyor. Ancak videoya resmi internet sitesinde yer verilmemiş. Bu videolardan birinin Emniyet Müdürlüğü afişi önünde yapılan konuşmayla bitmesi de işbirliğinin ipuçlarından.

Videolarda çeşitli kişilere maske ve sosyal mesafe uyarıları yapılırken, Uslu’nun oynadığı karakterler önlemlere uymayan davranışlar sergiliyor.

Uslu’nun Twitter hesabı incelendiğinde daha önce polis memurları ile çeşitli projelerde bulunduğu, bir projede ise engelli bir çocuk ile doğum günü için tanıştığı görülebiliyor.