Yavaş’ın “15 Mayıs’tan sonra İHA ve SİHA’ları duymayacaksınız” sözleriyle ilgili iddialar

Yavaş’ın “15 Mayıs’tan sonra İHA ve SİHA’ları duymayacaksınız” sözleriyle ilgili iddialar

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Video, konuşmanın orta yerinden kesilerek bağlamından koparılmış.

Videonun devamında Mansur Yavaş’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçimi kazanması halinde neler olacağından bahsettiği görülüyor.

"Seçimde Millet İttifakı kazanırsa bu projeler rafa kaldırılacak" gibi bir açıklama Yavaş’ın konuşmasında bulunmuyor.

Mansur Yavaş aynı gün miting ve tweetlerinde, milli savunma hamlelerini öven ve devamının getirilmesini söyleyen konuşmalar yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, daha önce bir açıklamasında muhalefetin iktidara geldiğinde İHA ve SİHA’ları durduracağını söylediğini öne sürmüştü. Ancak Millet İttifakı içinde yer alan siyasi partilerin bu yönde seçim vaadi bulunmadığını bulgularıyla ortaya koymuştuk. Tam tersi Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun İHA ve SİHA’ları destekleyen açıklamaları da var.

kansur iha

Ancak bu kez Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın bir mitingde dile getirdiği,  “Artık boş lafa karnımız tok. O Anadolu Gemisi şimdi İzmir’e geldi, ayın 15’inden sonra gidecek. İHA, SİHA lafı da duymayacaksınız” sözleri İHA ve SİHA’ları muhalefetin durduracağı ima edilerek paylaşılmış.

Mansur Yavaş’ın konuşması kesilerek bağlamından koparılmış 

Mansur Yavaş’ın arkasındaki posterler ve sosyal medyada paylaşılan diğer videolar incelendiğinde, görüntülerin 1 Mayıs’ta Manisa’da Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ve Ekrem İmamoğlu ile yapılan mitinginden olduğu tespit ediliyor.

Videonun sosyal medyada paylaşılan kısmına Yavaş’ın konuşmasının 24.44’üncü dakikasında ulaşılabiliyor. Bu kısımdan önce Yavaş, Ankara’da yaptıkları faaliyetlerden, yardımlardan ve yerel yönetimde nasıl bir politika izlediklerinden bahsetmiş.

Sonrasında konu seçimlere gelmiş. Burada Mansur Yavaş, şunları söylüyor: 

“Değerli Manisalılar, artık boş lafa karnımız tok. O Anadolu Gemisi, şimdi İzmir’e geldi. Ayın 15’inden sonra gidecek. İHA, SİHA lafı da duymayacaksınız. 15’inden sonra şunu göreceksiniz: Ülkemizdeki bu mülteci akını ne olacak, mülteci deposu olduk, sınırlarımız delik deşik oldu. Bu sorun nolacak, o bitecek, açlık işsizlik ne olacak. O bitecek, 15’inden sonra acaba ben bu faturamı nasıl ödeyeceğim diyeceksiniz. Çocuğunuz çoluğunuz bir şeyler isteyecek ama hep şunu duyacaksınız: 'Konuşma be! Ben senden iyi bilirim, gençler susun! Sağlıkçılar, giderseniz gidin!' Bu tarzı göreceksiniz. Veya, gençler, bütün ümidimiz sizlerdedir, sizler bizden iyi yetiştiniz. Bizim size öğüt vermek değil, sizden akıl almaya ihtiyacımız var diyen bir yönetim gelecek.” 

Mansur Yavaş konuşmasında iki farklı sonucu açıklamaya çalışmış. Mansur Yavaş İHA, SİHA lafını bir daha duymayacaksınız derken, seçim sonrası geminin, İHA veya SİHA’ların önemli olmayacağını, insanların açlık, işsizlik, güvenlik gibi başka dertleri olduğuna dikkati çekmiş. Sonrasında “veya” bağlacını kullanarak, Millet İttifakı kazanırsa gençlere nasıl seslenileceği nasıl akıl alınacağından bahsetmiş. 

Yavaş, Anadolu Gemisi, İHA veya SİHA’ların 15 Mayıs’tan sonra ne Cumhur ne Millet İttifakı tarafından rafa kaldırılacağı konusunda bir şey söylemiş. Burada dikkat çekilmek istenen nokta, bu projelerin bir gösteriş aracı olarak kullandığı olmuş, fakat Yavaş’ın konuşması ortadan kesildiği için sanki 15 Mayıs’tan sonra Millet İttifakı ile bu projelerin kaldırılacağı gibi bir algı yaratılmaya çalışılmış. Halbuki konuşmanın tamamı izlendiğinde Mansur Yavaş’ın böyle bir açıklaması olmadığı görülüyor.

Yavaş Manisa mitinginde TCG Anadolu Gemisi’ni geliştirenlere teşekkür etti 

Mansur Yavaş’ın aynı gün yaptığı konuşmanın farklı bir kısmında, devlet politikası konuştuğu ve savunma sanayii ürünlerine değindiği de görülebiliyor. Yavaş, “Kandil silah bırakmadığı müddetçe o füzeler tepelerine yağacak. Milli politikalarımız aynen devam edecek. Devletin milli politikaları değişmez. Yıllar önce, 90’lı yıllarda insansız hava araçları yapılmaya başlandı, bu aşamaya geldi, geliştiren herkese çok teşekkür ediyoruz. Yine, Anadolu Gemisi yapıldı. Anadolu Gemisi’de 70’lı yıllarda, o zamanki yıllarda yapılan devletin tersanelerinde yapıldı, yani bir süreklilik var.” demişti.

mansur kaan

Buna ek olarak Yavaş, Twitter hesabından Milli Muharip Uçağı KAAN’ın için, “İstikbal göklerdedir diyen Ata'nın evlatları daha çok çalışacak, daha çok üretecek. Ülkemiz için yapılan her hamleyi, atılan her adımı sonuna kadar destekliyoruz. 14 Mayıs'tan sonra nice #KAAN'lar için çalışacağız.” ifadelerini kullandı.