Yapay zeka tarafından hazırlanan videonun insanın evrimsel sürecini öngördüğü iddiası

Yapay zeka tarafından hazırlanan videonun insanın evrimsel sürecini öngördüğü iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Video, sanatçı Fabio Comparelli tarafından metni görsele çeviren Midjourney adlı bir yapay zeka algoritmasına verilen komutlarla hazırlanmış.

Teyit’in ulaştığı Comparelli videoyu yapay zeka algoritması ile hazırladığını söyledi.

Sosyal medyada yapılan bir paylaşımda yapay zeka tarafından üretilen bir videonun, insan evriminin dünü, bugünü ve yarınının simülasyonunu yansıttığı iddia edildi. 

Video farklı ülkelerde de paylaşıldı

yapayzeka1

Video, sanatçı Fabio Comparelli tarafından hazırlanmış 

İnsan evrimini öngördüğü iddia edilen video, sanatçı Fabio Comparelli tarafından Midjourney adlı yapay zeka algoritmasına verilen komutlarla hazırlanmış. Midjourney, metni görsele dönüştüren bir yapay zeka algoritması. Stability AI tarafından piyasaya sürülen algoritma, açık veri kaynaklarını kullanarak verilen detaylı metinleri görsele dönüştürüyor. 

Yani bu eser de yapay zekanının insanın evriminin geleceğine yönelik bir tahminini ya da kehaneti göstermiyor. Ortaya çıkan görüntüler sanatçının yapay zekayı yönlendirmesiyle yapılmış.

Comparelli, yapay zeka algoritması Midjourney’i kullanarak hazırladığı videoyu 2 Ekim’de Instagram hesabından paylaştı

yapayzeka3

Videonun isimsiz olarak ve yanlış bilgiyle yayılmasına tepki gösteren Comparelli, Instagram hesabından konuya ilişkin bir duyuru yaptı. Duyuruda; “Videom her yerde viral oluyor! Lütfen paylaşmak istiyorsanız adımdan bahsedin ve ‘Yapay zekadan insanın evrimini tahmin etmesini isteyince şöyle oluyor’ yazmayın” ifadelerini kullandı. 

yapayzeka2

Comparelli, videoyu 3 Ekim’de Twitter hesabından da paylaştı. Sanatçı, yapay zeka algoritması yardımıyla benzer dijital tasarımlar hazırlayıp sosyal medya hesabından paylaşıyor. 

Teyit sanatçıya ulaştı

Teyit, Fabio Comparelli’ye ulaştı. Comparelli, videoyu yapay zeka algoritmasına verdiği komutların görselleştirilmesiyle hazırladığını ve yapay zeka destekli hazırladığı görüntüleri NFT olarak satışa sunduğunu söyledi. 

Comparelli Newsweek'e yaptığı açıklamada da A'dan Z'ye tüm temayı ve komutları ayrıntısıyla ben verdim diyerek yapay zekanın istediği görselleri sunmak dışında bir katkısı olmadığı görüşünü paylaşmış.