⚠️ Hassas İçerik

Okumak üzere olduğunuz içeriğimiz hassas materyaller barındırıyor.

Bu öğeleri görüntülemek istiyor musunuz?

Yangında hayatını kaybeden anne kuş fotoğrafının Türkiye'den olduğu iddiası

Yangında hayatını kaybeden anne kuş fotoğrafının Türkiye'den olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf Türkiye’den değil.

Görsel İran’da yaşanan yangının ardından kaydedilmiş.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Türkiye’de 28 Temmuz 2021'den bu yana 100'den fazla orman yangını çıktı. Ülkedeki farklı bölgelerde başlayan yangınların ardından sosyal medyada felaketlerle ilişkilendirilen fotoğraflar da dolaşıma girdi.

Instagram’da paylaşılan ve yumurtalarının yanında hayatını kaybetmiş şekilde duran bir kuş görseli yaklaşık 30 bin kez beğenildi. 

kus siyah beyaz

Fotoğraf eski tarihli ve Türkiye’den değil

İddiaya konu olan görseli tersine arama yöntemiyle arama motorlarında aradığımızda eski tarihli paylaşımlar dikkat çekiyor. Sonuçlar incelendiğinde İran kaynaklı internet sitelerinde fotoğrafa dair detaylı bilgilerle karşılaşabiliyor. 

kus iran

İran’da yayın yapan Borna haber ajansında yer alan Haziran 2020 tarihli habere göre Lavasan bölgesinde çıkan yangın sonucunda bir kuş yumurtalarının yanında yanmış halde bulunmuş. Sitede hayatını kaybeden kuş ve yumurtalarının video kaydı da mevcut

16 yumurtası bulunan kuş hakkında Mehr haber ajansında da aynı tarihli bir haber mevcut. Haberde kuşun yumurtalarını korumak için hayatını kaybettiği ifade ediliyor ve Lasavan’da bulunan Hanzak bahçelerinin turistlerin ihmali ya da kundaklama gibi nedenlerle yandığının altı çiziliyor.

Yangında hayatını kaybeden kuş görseli daha önce de Lübnan ve Nepal gibi ülkelerden olduğu iddiasıyla yayılmış.

Türkiye’nin birçok ilinde başlayan yangınların ardından bazı bölgelerde ormanlara giriş yasağı getirildi.