Yanan Notre Dame Katedrali yakınında Arapça belgeler ve gaz bidonları bulunduğu iddiası

Yanan Notre Dame Katedrali yakınında Arapça belgeler ve gaz bidonları bulunduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

The Telegraph isimli haber sitesinde yer alan haber 2016 yılına ait.

The Telegraph ilgili haberin çıkan yangınla ilişkisi olmadığını belirtti.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Takvim ve Yeni Akit gazeteleri, 15 Nisan 2019 tarihinde çıkan yangında hasar gören, Fransa’nın başkenti Paris’teki 850 yıllık Notre Dame Katedrali’nin yakınlarında, içinde benzin bidonları ve Arapça belgelerin olduğu terk edilmiş bir araç bulunduğunu iddia etti. Takvim gazetesinin internet sitesinde yer alan “Notre Dame Katedrali yangınında terör şüphesi” başlıklı haberde söz konusu arabanın katedralin birkaç yüz metre ilerisinde bulunduğu iddia edildi. Yeni Akit gazetesi ise “Katedral yangınını Müslümanların üzerine yıkacaklar” başlıklı haberinde The Telegraph isimli İngiliz gazetesinde bu iddianın dile getirildiğini belirtti.

notre dame katedrali takvim

Ancak, 15 Nisan 2019 tarihinde çıkan yangında hasar gören Notre Dame Katedrali’nin yakınlarında, içinde benzin bidonları ve Arapça belgeler olan terk edilmiş bir araç bulunduğu iddiası doğru değil. The Telegraph isimli haber sitesinde yer alan haber 2016 yılına ait.

The Telegraph ilgili haberin çıkan yangınla ilişkisi olmadığını belirtti

İddialara neden olan 8 Eylül 2016 tarihli The Telegraph’taki haberin altına düşülen notta “Bu haber 2016 tarihli olup, 15 Nisan 2019 tarihindeki Notre Dame yangınıyla hiçbir ilişkisi yoktur” ifadesi kullanılmış.

the telegraph notre dame katedrali

2016 yılında gerçekleşen olayla bağlantılı olan kişiler tutuklandı

The Telegraph’ın internet sitesinde 8 Eylül 2016 tarihinde paylaşılan haberde, katedralin yakınlarında içerisinde benzin bidonları ve Arapça belgeler olan sahipsiz bir araç bulundu. Olay ile alakalı en az dört kişi tutuklanırken basında yer verilen raporlara göre, Peugeot marka 607 model plakasız otomobilde, patlayıcı bulunmadı.

Aynı iddia farklı ülkelerde de The Telegraph’ın haberine dayandırılıp Notre Dame Katedrali’ndeki yangınla bağdaştırılarak yayıldı. Ancak Buzz Feed News’in Notre Dame Katedrali yangınıyla ilgili yayılan yanlış bilgileri incelediği haberinde iddianın doğru olmadığı belirtildi.