Yalnız Türklerin korku filmi izlerken güldüğü ve Türkiye’de kimsenin korku filmi yüzünden ölmediği iddiası

Yalnız Türklerin korku filmi izlerken güldüğü ve Türkiye’de kimsenin korku filmi yüzünden ölmediği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Korku filmi izlerken dünyadaki herkes gülebiliyor.

Gülmemize neden olan birden fazla sebep var.

Korku filmi izlerken ölen insanların sayısı ve ülkelere dağılımı bilinmiyor.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada sıkça paylaşılan ve etkileşim alan bir gönderide korku filmi izlerken gülen tek milletin Türkler olduğu iddia edildi.

korku filmi iddia gorsel

Korku filmlerinde gülmemizin birden fazla sebebi var

İnternette kilit kelimelerle İngilizce arama yaptığımızda, karşımıza çeşitli sitelerde korku filmi izlerken neden güldüğümüzü açıklamaya çalışan farklı makaleler çıkıyor. Makalelerde korku filmine gülmek, belli bir halkın özelliği gibi anlatılmamış. Bu da korku filmlerine gülen tek milletin Türkler olmadığını açıklıyor.

Çalışmalara göre bu filmlere gülmemizin birkaç sebebi olabilir. İlk akla geleni o an ekranda ya da beyaz perdede gördüğümüz şeyi gerçekten komik bulmamız. Bir başkası ise korkuyu inkar etme çabamız; güldüğümüz zaman hem kendimiz hem de etrafımızdakilere korkulacak bir şey olmadığı mesajı vermeye çalışıyoruz.

Bir başka sava göre ise korkarken gülmemizin sebebi, duygularımızı dengelemeye çalışmamız. Bir duyguyu tehlikeli şekilde fazla hissettiğimizde, o duygunun zıttını göstererek duygu durumumuzu dengede tutuyoruz. Mutluluktan ağlamak bunun aksi bir örneği. Bu duygulanım ve bağlı davranışlar, belli bir halka özgü de değil; evrenseller.  

Korku filmi izlerken insanlar ölebiliyor

Peki gerçekten korku filminden ölen birileri var mı? İnternette bir arama yaptığımızda, korku filmi izlerken ölen insanlar hakkında birçok habere ulaşabiliyoruz. Ancak bu haberlerin çoğunun ortak bir noktası var: Bu insanlar korku filmi nedeniyle değil, korku filmi izlerken ölmüşler. Yani bu sırada yaşamını yitirenler, zaten ciddi hastalıkları olan kişilermiş. 

Örneğin 1956 yılında dokuz yaşındaki bir çocuk, Chicago’da The Creeping Unknown’u izlerken bayılmış ve hayatını kaybetmiş. Yapılan otopsi sonucu, çocuğun kalbinin normalden küçük olduğu anlaşılmış. Ailesi öncesinde bu durumun farkında değilmiş.

2016 yılında Hindistan’da biri The Conjuring 2 isimli filmi izlerken göğüs ağrısı çekmeye başlayıp bayılmış. Hastaneye kaldırıldıktan kısa süre sonra hayatını kaybetmiş.

Tayvan’da 42 yaşında bir adam Avatar’ı izlerken aksiyon sahneleri esnasında kalp krizi geçirmiş. Kalp krizine adamın yüksek tansiyonunun sebep olduğu düşünülüyor.

Yani belli rahatsızlıkları olan insanlar, korku filmleri ve başka filmler izlerken hayatını kaybedebiliyor. Fakat iddiada bahsi geçen araştırma gerçek değil. Korku filmi izlerken kaç kişinin öldüğü ya da bunların ülkelere dağılımını gösteren bir araştırma ya da veri seti yok. İnternette arama yapıldığında, Türkiye’de korku filmi izlerken ölen birinin kaydına ise rastlanmıyor.