Wuhanlı futbolcunun Avrupalılardan Çin'e gelmemelerini istediği iddiası

Wuhanlı futbolcunun Avrupalılardan Çin'e gelmemelerini istediği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Avrupalılara “Lütfen Çin’e gelip bize koronavirüs bulaştırmayın” diyen Wuhanlı bir futbolcu bilgisine rastlanmıyor.

Paylaşımın ilk kaynağı De Futbol isimli parodi hesap.

İçerik mizah amacıyla paylaşılmış.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada yapılan paylaşımlarda Çin’in Wuhan kentinde futbolcu olan Tian Ming’in “Sonunda seyircimize kavuştuk ama koronavirüs Avrupa’da hâlâ atlatılamadığı için tekrar Çin’e bulaştırmaları söz konusu. Avrupalılardan rica ediyorum lütfen Çin’e gelip bize bulaştırmayın”  dediği iddia edildi. 

wuhan futbolcu iddia gorsel

Sözlerin kaynağı parodi hesap

Çin’de Wuhan Zall Futbol Kulübü’nde futbolcu olan Tian Ming’in iddia edilen sözleri söylediğine dair kanıt yok. İnternette Google, Baidu gibi arama motorlarında Çince anahtar kelimelerle arama yaptığımızda herhangi bir sonuca ulaşamıyoruz. Tian Ming’in takımı Wuhan Zall’ın yakın zamandaki maçları sonrası yaptığı böyle bir açıklama da yok.

Paylaşım ilk olarak De Futbol isimli parodi bir Twitter hesabı tarafından yapılmış. 22 Kasım 2020 tarihli paylaşımda bu sözler görülüyor. De Futbol’un gönderisinde kullandığı görselde bulunan soldaki kişi Tian Ming. Fotoğraf Temmuz 2020’de iki Çin futbol kulübü, Wuhan Zall ve Qingdao Huanghai’nin karşılaşması sırasında kaydedilmiş. 

wuhan futbolcu parodi paylasim gorsel

De Futbol adlı Twitter hesabı parodi içerikler üretiyor. Hesabın açıklamasında “Futbolun mizaha açılan penceresi (Parody Account) Burada yazılanlar tamamen hayal ürünüdür” ifadeleri yer alıyor. 

wuhan futbolcu parodi hesap gorsel

Teyit’in ulaştığı De Futbol hesabı da içeriği mizah amacıyla oluşturduklarını doğruladı.

Parodi içerikler, eğlence ve alaya alma amaçlı hazırlanıyor. Ancak bu içeriklerin kullanıcıları yanıltma potansiyeli var. Çünkü çoğu zaman gerçek sanılarak haberleştiriliyorlar. 

Salgın dünyada tüm hızıyla yayılırken, Çin’de futbol maçlarında tribünleri maskesiz seyircilerin doldurması eleştirilere neden olmuştu. Tian Ming de salgının çıkış noktası Wuhan’da doğmuş

Doğrulama platformu Malumatfuruş da sözlerin kaynağının parodi hesap olduğunu ortaya koymuş.