WhatsApp'ın değiştirdiği gizlilik sözleşmesi hakkındaki iddialar

WhatsApp'ın değiştirdiği gizlilik sözleşmesi hakkındaki iddialar

Doğru Doğru

Bulgular

WhatsApp 4 Ocak 2021’de yeni kullanım koşulları ve gizlilik ilkelerini yayınladı.

WhatsApp yayınladığı ilkelerde kullanıcının kabul etmesi halinde Facebook şirketleriyle kullanıcı verileri paylaşılabileceğini belirtiyor.

Kullanıcılar 8 Şubat’a kadar metni onaylamazsa WhatsApp’ı kullanamayacak.

WhatsApp'ın Facebook'la bilgi paylaşımı 2016'dan beri devam ediyor. Ancak yeni ilkeler ile bunu reddetme hakkınız elinizden alınıyor.

WhatsApp gizlilik ilkeleri güncellemesiyle ilgili geri adım atmadı.

Rekabet Kurulu Facebook ve WhatsApp hakkında resen soruşturma başlattı.

WhatsApp 15 Ocak 2021'de bir açıklama yaparak 8 Şubat tarihini 15 Mayıs olarak güncelledi.

Rekabet Kurumu 21 Mayıs 2021 tarihinde bir açıklama yayınlayarak, WhatsApp'ın veri paylaşımını içeren güncellemesinin Türkiye'de yürürlüğe girmeyeceğini belirtti.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada ve haber sitelerinde kapalı mesajlaşma platformu WhatsApp’ın güncellediği gizlilik ilkeleri hakkında bazı iddialar gündeme geldi. Uygulamayı kullanacakların verilerini Facebook ile paylaşmayı kabul etmesi gerektiği, sözleşme kabul edilmediği takdirde kullanıcının artık WhatsApp’a erişemeyeceği söylendi.

web tekno iddia gorseli

WhatsApp verilerin önemli kısmını Facebook şirketleriyle paylaşacak

WhatsApp, gizlilik ilkelerinde yapılan değişikliği 4 Ocak 2021 tarihinde açıkladı. Açıklamada uygulamanın Facebook şirketlerinin bir parçası olduğu ve bu şirketlerle nasıl veri paylaşıldığına ilişkin bilgiler yer alıyor. WhatsApp hizmet yürütülmesi, iyileştirilmesi ve desteklenmesi gibi amaçlarla kullanıcıların bazı bilgilerini zaten topluyordu. Bunların bir kısmı kullanıcılarca sağlanan hesap, durum, bağlantı, cihaz gibi bilgilerken, bir kısmı da otomatik olarak toplanan kullanım, kayıt ve konum gibi bilgilerden oluşuyor. 

Facebook çatısı altındaki şirketlerle paylaşılacak verilerle ilgili kısım açıklamanın “Üçüncü Taraf Bilgileri” başlığında yer alıyor. Burada, kullanıcıların gizlilik sözleşmesini kabul etmesi durumunda sahip olunan bilgilerin hizmetlerin yürümesi, özelleştirilmesi ve pazarlanması gibi amaçlarla kullanılabileceği söyleniyor. Yine bilgilendirme metninde, teknik altyapı, teslimat ve diğer sistemleri sağlamak, anket ve araştırma yaptırmak, kullanıcıların ve başkalarının güvenliğini, emniyetini ve bütünlüğünü korumak ile müşteri hizmetlerine yardımcı olmak ve hizmetlerin desteklenmesi için de Facebook şirketleriyle birlikte çalışıldığı yazıyor. 

whatsapp gizlilik aciklama

Bilgilendirme metninde verilerin kullanımına ilişkin bir örnek de sunulmuş. Örneğe göre, iCloud veya Google Drive gibi bir veri yedekleme hizmeti kullanıldığında, tıpkı WhatsApp mesajları gibi bu hizmet vericiler kullanıcının onlarla paylaştığı bilgilere sahip oluyor. Yani, uygulamanın kişilerin verilerini Facebook’la paylaşmayı kabul etmesini istediği ve bunu kabul etmemesi halinde uygulamayı kullanamayacağı doğru.

facebook whatsapp verileri aciklama

WhatsApp’ın reklam alabileceği üzerine iddialar da sık sık gündeme geliyor. Ancak 4 Ocak’taki bilgilendirme metninde, üçüncü taraf bant reklamlarına hâlâ izin verilmediği, gelecekte kullanılması durumunda gizlilik ilkesinin güncelleneceği söylenmiş.

Yeni gizlilik ilkeleri 8 Şubat 2021’den 15 Mayıs 2021'e ertelendi

WhatsApp tarafından koşulların ve gizlilik ilkelerinin yayınlanmasının ardından uygulamayı kullananlara güncellemeye ilişkin bildirimler de gelmeye başladı. Bu bildirimlerde güncellemenin 8 Şubat 2021 tarihinde yürürlüğe gireceği bilgisi verilmiş. Kullanıcılar koşulları kabul etmezlerse WhatsApp’ı kullanmaya devam edemeyecek. 

WhatsApp, 15 Ocak 2021 tarihinde resmi bir açıklama yaparak gizlilik ilkeleriyle ilgili yapılacak güncellemenin 15 Mayıs 2021 tarihine ertelendiğini açıkladı. Karar, yapılacak değişikliğin kullanıcılara dahi iyi şekilde anlatılmasını sağlamak için alınmış.

15 Mayıs 2021 tarihine kadar WhatsApp'in kullanıcılarına gönderdiği gizlilik ilkesi metni kabul edilmese bile WhatsApp hesapları silinmeyecek. Ancak, metni kabul edene kadar uygulamanın tam işlevselliğine sahip olunamayacak. Yani çağrı ve bildirimler alınabilirken, uygulamadaki mesajlar okunamayacak ve mesaj da gönderilemeyecek.

whatsapp bildirim ekrani

Fakat bu durum Avrupalı kullanıcıları kapsamıyor. WhatsApp'ın, Birleşik Krallık dahil olmak üzere Avrupa bölgesindeki veri paylaşım uygulamalarında ve güncellenen gizlilik ilkelerinde bir değişiklik yapılmayacak.

Facebook WhatsApp’ı 2014’te satın almıştı

Şubat 2014’te 19 milyar dolara Facebook tarafından satın alınan WhatsApp’ın 2020 itibariyle dünya çapında 2 milyardan fazla kullanıcısı bulunuyor.

Geçmişte de WhatsApp’ın kullanıcı hesap bilgilerini Facebook’la paylaşacağı konusu gündeme gelmişti. Hatta WhatsApp yeni gizlilik ilkelerini yayınladıktan sonra Wired'da yer alan bir yazıda uygulamanın uzun zamandan beri kullanıcıların verisini paylaştığı bilgisini aktardı.

Ancak WhatsApp’ın 2016’da yayınladığı gizlilik ilkeleri metninde kullanıcılara hesap bilgilerinin Facebook’la paylaşılması konusunda bir seçenek sunulmuştu. Kullanıcılar hesap ayarlarından bilgilerinin Facebook’la paylaşılmamasını seçebiliyordu

We Are Social’ın 2020 yılında yayınlanan raporunda (sf. 95) WhatsApp’ın Facebook ve YouTube’tan sonra en çok kullanılan üçüncü sosyal platform olduğu görülüyor. 

WhatsApp’ta yaşanan bu gelişme sonrasında alternatif mesajlaşma uygulamaları da konuşulur oldu. TechCrunch editörü Mike Butcher da konuyla ilgili Telegram, Signal gibi mesajlaşma uygulamalarının hangi verileri istediğine ilişkin bir paylaşım yaptı. Telegram, iletişim bilgileri, kişiler gibi bilgileri isterken; Signal yalnızca iletişim bilgilerine erişim talep ediyor. 

Apple AppStore üzerinden uygulamaların sizden istediği verilerde birçok başlık olduğu dikkati çekiyor. Tabloda yer alan bilgiler uygulamaları kullanmanız için gerekli izinleri değil, uygulamaların sizden istediği verileri içeriyor.

artieksitablowhatsapp

Dijital güvenlik alanında çalışmalar yapan Ahmet Sabancı da Twitter hesabından yaptığı açıklamada güvenlik açısından Telegram'ın uçtan uca şifreleme konusunda eksiklikler barındırdığını ve bu yüzden tercih edilmemesi gerektiğini belirtiyor. Bip kullanım şartları sayfasında verilerin üçüncü taraflarla paylaşılmadığı bilgisi yer almış. Fakat bu sayfada detaylı bilginin bulunabileceği söylenen bir link de var. Bu linke tıklandığında verilerin üçüncü taraflarla paylaşıldığı bilgisi görülebiliyor. Hangi verilerin paylaşıldığı ise gizlilik ilkesi sayfasında okunabiliyor.

Uygulamalar arasında en güvenlilerden biri olarak signal gösteriliyor. Aşağıdaki tablodan da hangi uygulamanın nasıl bir güvenlik yapısına sahip olduğuna ilişkin ipucuna erişilebiliyor. Bip'in uçtan uca şifreleme yöntemiyle ilgili ayrıntı ise net olarak bilinmiyor. Yazılım kodları kapalı ancak firma uçtan uca şifreleme olduğunu belirtiyor.

mesajlasmauygulamalari

WhatsApp gizlilik ilkeleri güncellemesiyle ilgili geri adım atmadı

WhatsApp’la ilgili kafa karışıklığı yaşanmaya devam ederken, sosyal medyada ve bazı haber sitelerinde şirketin gizlilik ilkelerini güncellemekten vazgeçtiği iddia edildi. Haberin CNN kaynaklı olduğu söylendi. Ancak WhatsApp tarafından yapılmış böyle bir açıklama yok. Şirket yöneticisi Will Cathcart Twitter hesabından bir açıklama yaparak konuyla ilgili kararlı olduklarını ve geri adım atılmayacağını belirtti. CNN International ya da Türkiye’de yayın yapan CNN Türk’te ise ilkelerin güncellenmesinden vazgeçildiğine dair herhangi bir haber yer almıyor. 

Rekabet Kurulu Facebook ve WhatsApp hakkında resen soruşturma başlattı

WhatsApp ve Facebook konusunda bir gelişme de Rekabet Kurulu tarafından açıklandı. Kurul, 11 Ocak 2021’de yaptığı açıklamayla, Facebook ve WhatsApp hakkında resen bir soruşturma başlattı. Bu soruşturmayla, WhatsApp kullanıcılarına getirilen veri paylaşma zorunluluğu hakkında Facebook Inc., Facebook Ireland Ltd., WhatsApp Inc. ve WhatsApp LLC şirketleri hakkında Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un altıncı maddesinin ihlal edip edilmediğinin tespiti amaçlanıyor.

Konuyla ilgili bir başka resen inceleme de Kişisel Verileri Koruma Kurulu'nda geldi. WhatsApp uygulaması hakkında yurt dışına veri aktarımı ve temel ilkeler yönünde bir araştırma yapılacak.

Rekabet Kurumu 21 Mayıs 2021 tarihinde bir açıklama yayınlayarak, WhatsApp'ın veri paylaşımını içeren güncellemesinin Türkiye'de yürürlüğe girmeyeceğini belirtti. Açıklamada veri paylaşımını onaylayan kullanıcılar dahil olmak üzere, Türkiye'deki hiçbir kullanıcı açısından durumun geçerli olmadığı söylendi.

Güncelleme: 10/01/2021

Verilerin 2016'dan beri paylaşımda olduğu bilgisi bulgulara eklendi. WhatsApp'ın topladığı veriler güncellendi ve son paragrafa konuyla ilgili uzmanların görüşleri, BİP ve Telegram'ın güvenlik ilkeleri eklendi.

Güncelleme: 10/01/2021

Uygulamaların hangi verileri talep ettiği ve özellikleri ile ilgili tablolar eklendi.

Güncelleme: 11/01/2021

WhatsApp'ın güncellemeyle ilgili geri adım attığı iddialarının doğru olmadığı bilgisi eklendi.

Güncelleme: 11/01/2021

Rekabet Kurumu tarafından WhatsApp ve Facebook'a başlatılan resen soruşturma bilgisi eklendi.

Güncelleme: 12/01/2021

KVKK'nın WhatsApp hakkında başlattığı resen inceleme bilgisi eklendi.

Güncelleme: 15/01/2021

WhatsApp'ın gizlilik ilkesi kararını 15 Mayıs 2021 olarak ertelediği bilgisi eklendi.

Güncelleme: 10/05/2021

WhatsApp'ın 15 Mayıs 2021'e kadar gizlilik metnini kabul edilmemesi halinde uygulamanın işlevselliğinde kısıtlamalar getireceği bilgisi eklendi.

Güncelleme: 21/05/2021

Rekabet Kurumu'nun WhatsApp'ın veri paylaşımını içeren güncellemesinin Türkiye'de yürürlüğe girmeyeceğini belirttiği açıklaması eklendi.