WhatsApp engellendi mi? WhatsApp'ı ilk engelleyen ülke Türkiye mi?

WhatsApp engellendi mi? WhatsApp'ı ilk engelleyen ülke Türkiye mi?

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ
Bu içerik 6 yıldan daha eski tarihlidir.

Bugün (4 Kasım 2016) sabah saatlerinde başlayan ve gün boyu birçok insanın erişim sorunu yaşamasına sebep olan internet kısıntısı, bu sefer yalnızca Twitter ve Facebook’la kalmadı, WhatsApp ve zaman zaman Telegram gibi mesajlaşma uygulamalarına da erişilememesine sebep oldu.

https://twitter.com/teyitorg/status/794521147752718336

Sosyal medyaya erişebilen kullanıcılar yasağın sosyal medyaya dönük olduğunu dile getirse de sıkıntının temelde tüm bir internet altyapısıyla alakalı olabileceği konusunda da yorumlar yapıldı.

BTK: Hatlar yoğun

Habertürk’ün haberine göre Türkiye genelindeki internet erişimi sorunuyla ilgili bir açıklama yapan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Türkiye genelinde yaşanan sorunun internetle alakalı olduğunu belirtti.

Haberde, VPN uygulamalarının da çalışmadığı hatırlatılarak şöyle dendi: “GSM operatörlerinden erişim yasağı veya internet yavaşlamasıyla ilgili herhangi bir açıklama gelmedi. Sosyal medya sitelerinde oluşan yavaşlığın sebebi hatların yoğunluğu veya teknik bir arıza olarak tahmin ediliyor.”

Türkiye’deki internet kesintileriyle alakalı haritalama ve izleme çalışmaları yapan ve (şimdilik) en güvenilir bilgiyi sağlayan Turkey Blocks’un raporuna göre, Facebook, Twitter, YouTube ve WhatsApp “throttling” (kısma) yöntemiyle erişime engellendi.

https://twitter.com/TurkeyBlocks/status/794325628464091139

İlk engelleyen Türkiye mi?

Erişim engellerinin ardından sosyal medya kullanıcıları tepkilerini dile getirirken aynı zamanda “WhatsApp’ı ilk engelleyen ülke Türkiye” iddiasını da ortaya attı.

whatsapp ilk kez turkiye de mi engellendi

İddia ne kadar çarpıcı olursa olsun gerçeği yansıtmıyor.

WhatsApp engelleme konusunda liderliği şimdilik Brezilya alıyor. Brezilya’da en son Temmuz ayında mahkeme kararıyla engellenen WhatsApp, chat kayıtlarını mahkemeye sunmamakla suçlanmış ancak erişim engelinin ardından birkaç saat sonra tekrar Brezilya’da erişilebilir olmuştu.

Brezilya’da yaklaşık 100 milyon kişinin kullandığı WhatsApp bugüne dek ülkede dört kez aynı sebepten engellenmiş, bir karar temyize götürülmüştü. Temmuz ayındaki engellemenin Brezilya Yüksek Mahkemesi tarafından kaldırılmasının ardından WhatsApp sözcüsü kararı kutlayarak şöyle bir açıklama yapmıştı:

“Brezilya’daki insanların WhatsApp’ı tekrar kullanabiliyor olmalarından mutluyor. Umarız milyonlarca Brezilyalıyı cezalandırmak anlamına gelen bu engellemeler sona erer ve WhatsApp, onu umursayan kullanıcılarıyla bir arada kalmayı sürdürür.”

Birçok ülkede yasak var

WhatsApp’a engel getiren tek ülke Brezilya değil. Uygulama içi telefon edebilme özelliği birçok ülkede hala kullanılamıyor. Bunlar arasında Azerbeycan, Çin, İran, Kuveyt, Fas, Paraguay, Suudi Arabistan, Pakistan ve Birleşik Arap Emirlikleri de bulunuyor.

Bazı ülkelerde WhatsApp içi telefon görüşmelerinin engellenmesi, mesajlaşmalara da yansırken, bazı ülkelerde görüşmeler Wi-Fi bağlantısı varken yapılabiliyor ancak mobil hatlarda yapılamıyor.

Sonuç olarak Türkiye’de 4 Kasım 2016 Cuma günü birçok uygulama gibi WhatsApp’a erişimin de kısıtlanması, dünyada bir ilk değil.