Videoyu Mars'ta Perseverance'ın kaydettiği iddiası

Videoyu Mars'ta Perseverance'ın kaydettiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Görüntüler 2012’de Mars’a gönderilen Curiosity uzay aracının topladığı görüntülerin 2020’de birleştirilmesiyle oluşturulan panaromaya ait.

Videonun sonunda uzay aracının üstünde Curiosity yazısı görülüyor.

Curiosity’de mikrofon yoktu, Perseverance’ın kaydettiği sesler ise çok farklı. Videonun sesi sonradan eklenmiş.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir video, Perseverance uzay aracının Mars’ta kaydettiği güncel görüntüler ve gezegenin sesi olduğu ifadeleriyle yayıldı.

perseverance iddia tweet


Görüntüler Curiosity uzay aracından ve eski tarihli 

Videodaki görüntüleri tersten görsel arama yöntemiyle arattığımızda Mars’a gönderilen bir diğer uzay aracı Curiosity hakkındaki haberlere ulaşıyoruz. Curiosity, NASA tarafından 2011’de uzaya fırlatılmış, 2012’de Mars yüzeyine inmişti. Bu görüntüler de Curiosity’nin kaydettiği binden fazla görselin 2020’de bir araya getirilmesiyle oluşturulan 1,8 milyar piksellik panaromaya ait. Videonun sonunda uzay aracının üstündeki Curiosity yazısı da görülebiliyor.

curiosity

Sesin bu görüntülere ait olması da mümkün değil, çünkü Curiosity’de gezegendeki sesi kaydedecek bir ekipman yoktu. 

Mikrofonlu bir ekipmana sahip olan Perseverance, Mars’taki sesi kaydeden ilk uzay aracı oldu. NASA, Perseverance’ın kaydettiği sesleri resmi internet sitesinde yayınlamaya başladı.

NASA’nın uzay aracı Perseverance, 18 Şubat 2021’de Mars yüzeyinde Jezero isimli kratere başarılı bir iniş yaptı. Uzay aracı, görev süresi boyunca gezegendeki geçmiş yaşam izlerini araştıracak. 

2012’de Mars’a gönderilen Curiosity de Gale kraterine iniş yapmış ve bu kraterin bir zamanlar canlı organizmaların yaşamasına uygun olabileceğini ortaya çıkarmıştı.