Videonun zorunlu aşıya karşı pasta protestosunu gösterdiği iddiası

Videonun zorunlu aşıya karşı pasta protestosunu gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Video 2017 yılından ve Qantas havayolları yöneticisinin eşcinsel evliliği desteklediği için protesto edilişini gösteriyor.

Covid-19 2020 yılında ortaya çıktı.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medya platformlarında yayınlanan videoda bir erkeğin konuşması sırasında yüzüne bir başka kişi tarafından pasta yapıştırıldığı görülüyor. Protestonun konuşmacının Covid-19 aşısının zorunlu hale gelmesini savunduğu gerekçesiyle yapıldığı iddia ediliyor.  

pasta eylemi eski tarihli


Video 2017 yılından 

Videoyu tersine görsel arama yöntemiyle aradığımızda eski tarihli olduğuna dair pek çok paylaşıma ulaşıyoruz. Sonuçlara göre video 9 Mayıs 2017 tarihli, yani Covid-19 öncesi dünyada kaydedilmiş.

Videoda protesto edilen kişi gerçekten de havayolu şirketi The Qantas’ın yöneticisi Alan Joyce. Konuşması sırasında bir kişi Joyce’un suratına pasta geçiriyor. Olay o dönem pek çok basın kurumunda da gündem olmuş, Joyce kişiyi mahkemeye vereceğine dair bir açıklama da yapmış. Protestocu ise yargılama sürecinde verdiği ifadede Joyce'un eşcinsel evliliğe verdiği destek nedeniyle bu eylemi yaptığını açıklamış.

pasta eylemi kanit

BBC de haber yapan kurumlardan biri ve görüntüleri yayınladığı tarih 9 Mayıs 2017 

Covid-19 2020 yılında ortaya çıkan bir hastalık  

Videonun yayınlandığı 2017’de Covid-19 henüz yoktu. İlk vaka 2019’un son günü 31 Aralık’ta Çin’in Wuhan kentinden bildirildi. 

Avustralya’nın Qantas Havayolları aşıyı tüm çalışanlarına zorunlu tutacağını Ağustos ayında kamuoyuna açıklamış, yönetici Alan Joyce tek bir pozitif vakasının havalimanını kapatmasının önüne geçmek istediklerini belirtmişti.  

İddia Reuters ve Malumatfuruş tarafından da yanlışlanmıştı.