Videonun zombilerden kaçan insanları gösterdiği iddiası

Videonun zombilerden kaçan insanları gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Video ABD’de değil, Fransa’daki bir alışveriş merkezinde kaydedilmiş.

Videodaki insanlar, alışveriş merkezinde birinin intihar etmesi sonucu çıkan sesten dolayı kaçıyor.

TikTok’ta yayılan bir videonun Amerika Birleşik Devletleri’nde zombilerden kaçan insanları gösterdiği iddia edildi. Bazı paylaşımlarda kişilerin “zombi virüsünden” kaçtığı ifadeleri de yer aldı. 

Görüntülerde bir alışveriş merkezinden kaçan insanlar görülüyor.

zombi abd iddia

Aynı video, yabancı TikTok kullanıcıları tarafından Türkiye’deki deprem anlarını gösterdiği iddiası ile de paylaşıldı. 

Video zombilerden kaçan insanları göstermiyor

Video iddia edildiği gibi ABD’de ya da Türkiye’de kaydedilmemiş. 

Videoda görünen tabeladaki “Les 4 Temps” yazısını Google üzerinden aradığımızda buranın Fransa’nın La Défense semtinde bulunan bir alışveriş merkezi olduğu anlaşılıyor

google maps avm

Google üzerinden yakın tarihli La Défense semti haberlerini araştırdığımızda Türkiye’deki bazı haber sitelerine de konu olmuş, intihar haberine ulaşıyoruz. Ayrıca videonun ilk paylaşıldığı TikTok gönderisini de bu yolla tespit ediyoruz. 

Video ilk olarak 18 Şubat 2023 tarihinde Fransızca “La Défense’da büyük kalabalık hareketi” başlığı ile paylaşılmış.

fransa intihar orj video

Haber sitelerinde paylaşılan BFMTV yayını görüntülerinden de olayın yaşandığı alışveriş merkezinin adını net bir şekilde görmek mümkün.

haber sitesi ss fransa intihar

Video, 18 Şubat 2023 Cumartesi günü Fransa’nın La Défense semtinde bulunan Westfield Les 4 Temps alışveriş merkezinde yaşanan bir intihar sonrası kaydedilmiş. 

Olayın aslında alışveriş merkezinin misafirleri duyulan yüksek sesi bir patlama sesine benzettikleri için koşarak kaçıyorlar. Yetkililerin verdiği bilgilere göre alışveriş merkezinde hiç ateş açılmamış fakat intihar eden kişi yüksek bir kattan atladığı için düşüş anında patlama benzeri bir sese neden olmuş. Bu sesten dolayı paniğe kapılan insanlar kalabalık halinde alışveriş merkezini terk etmişler.

Zombi virüsü insanları zombi yapmıyor

Zombi virüsü, Kuzey Kutbu’nda permafrost adı verilen toprak tabakasının küresel ısınma ve artan sıcaklıklar nedeniyle oluşabilecek çeşitli virüs türlerine deniyor. Bu kavram neredeyse 2018’den beri konuşuluyor ve bilimsel araştırmalar devam ediyor. 

Yani, insanları zombiye dönüştüren bir virüsün varlığına henüz kanıt yok.