Videonun Zeytin Dalı Harekatı sırasında ateşlenen roketleri gösterdiği iddiası

Videonun Zeytin Dalı Harekatı sırasında ateşlenen roketleri gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir videonun, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin’e başlattığı “Zeytin Dalı” harekatının ardından çekildiği iddia edildi. “Kod Adı Başkan” isimli Facebook sayfası tarafından canlı yayın olarak bir süredir yayınlanan video, 101 bin kullanıcı tarafından beğenildi ve yaklaşık 30 bin kişi tarafından paylaşıldı. Ayrıca video şu ana kadar 2 milyon görüntülenme sayısına ulaştı.

Eski Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek tarafından Twitter’da paylaşılan görüntüler ise yaklaşık 8 bin kullanıcı tarafından beğenildi.

afrin operasyon 1

Ancak, görüntülerin Zeytin Dalı Harekatı’ndan olduğu iddiası doğru değil. Görüntülerin farklı zamanlarda, Uluslararası katılımla İzmir’de düzenlenen Efes 2016 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı’ndan olduğu iddiasıyla YouTube’a yüklendiği görülebiliyor.

Bir kullanıcı tarafından 31 Mayıs 2016 tarihinde yüklenen görüntüler “Efes 2016 57 T.Hvsvn tb gece atışı (35 mm Oerlikon)” başlığını taşıyor. Buna ek olarak aynı videonun YouTube’a 1 Haziran 2016’da “Efes 2016 tatbikatı” başlığıyla yüklendiği de fark ediliyor. Efes Tatbikatı’ndan olduğu belirtilerek başka tarihlerde de yüklendiğini görmek mümkün.

7 bin 500 askerin görev aldığı ve uluslararası katılımlı düzenlenen Efes-2016 tatbikatına ait fotoğraflarda da videodaki uçaksavar atışına ait fotoğraflara rastlamak mümkün.

efes ucaksavar tatbikat

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait resmi YouTube hesabında paylaşılan videoda da gece yapılan atış talimine ait görüntülere rastlamak mümkün.