Videonun Zelenski’yi ‘kurgu video’ çekerken gösterdiği iddiası

Videonun Zelenski’yi ‘kurgu video’ çekerken gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Zelenski Paris’te gerçekleşen Viva Tech adlı konferansın konuşmacıları arasında yer alıyor.

İddia videodaki görüntüler, hologram çekimi kamera arkası görüntüleriyle uyuşuyor.

Zelenski’nin hologram teknolojisiyle katıldığı teknoloji konferansı pek çok basın kuruluşunda yayınlandı.

​​Sosyal medyada Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenski’nin yeşil perde önünde görüldüğü bir video paylaşıldı. İddiaya göre Zelenski, artırılmış gerçeklikle yeşil ekran ve hologramla kendisini sanki cephedeymiş gibi yansıtıyor.

iddiagorsel

Video Zelenski’nin hologram teknolojisiyle katıldığı konferanstan

İddia videodan aldığımız ekran görüntüleriyle Yandex’de tersine görsel arama yaptımızda, İrlanda merkezli The Irish Time sitesinde yayınlanan bir habere ulaşıyoruz. Haberde Zelenski’nin 16 Haziran’da Dublin Teknoloji Zirvesi dahil yedi Avrupa teknoloji konferansına hologram ile katıldığı yazıyor.

Zelenski’nin konuşmasının eş zamanlı olarak Stockholm'de Brilliant Minds, Amsterdam'da The Next Web, Paris'te Viva Tech, Berlin'de Super Return, London Tech Week, AI Summit, Dublin Tech Summit ve İngiltere'de Founder's Forum teknoloji etkinliklerinde yayınladığı belirtiliyor. Buradan hareketle Google’da “Zelenski teknoloji zirvesi Paris” anahtar kelimeleriyle Fransızca arama yaptığımızda, Paris merkezli Le Parisien’in haberine ulaşıyoruz. 

Haberde Zelenski’nin Paris’te VivaTech teknoloji fuarına hologram kullanarak katıldığı belirtiliyor. Viva Teknoloji’nin internet sitesinde 2022 yılındaki konuşmacıların listesi kontrol edildiğinde Zelenski’nin ismine ulaşılıyor. 

vivatech ss cerceve

Google’da 15-18 Haziran 2022’de düzenlenen konferansa dair “Vivatech Paris 2022 Zelenski” kelimeleriyle arama yapıldığında Zelenski’nin hologram kullanarak teknoloji fuarına katıldığına dair Fransızca pek çok habere ulaşmak mümkün. 

İddia video teknik ekiple yapılan söyleşileri ve çekimin kamera arkası görüntülerini de içeriyor. Videoda görülen isimlerden birisi de içerik platformu Talesmith kurucusu ve hologram yönetmeni Martin Williams. YouTube’da “Martin Williams, Zelenski ve hologram” kelimeleriyle arama yapıldığında Founders Forum kanalındaki bir videoya ulaşılıyor. Bu videodaki görüntülerin sosyal medyada paylaşılan görüntülerle uyuştuğunu söylemek mümkün. 

AP’ye konuşan Williams, görüntülerin 14 Haziran’da çekildiğini 16 Haziran’da yayınladığını söyledi. 

martin founder forum

founders forum

Founder Forum kanalından alınan görüntüler

martin iddia video

iddia videodan

İddia videodan alınan görüntüler

Zelenski’nin hologram görüntülerinin oluşturulmasında Founder Forum, Talesmith ve Evercoast şirketleri birlikte çalıştı. Evercoast Zelenski’nin görüntülerinin Kiev’de çekildiğini belirtiyor.

Benzer iddialar daha önce de ortaya atıldı

24 Şubat 2022’de Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik başlattığı askeri operasyonun ardından ülkesinde kalarak savaşa liderlik edeceğini açıklayan Zelenski, başkent Kiev sokaklarında selfie formatında çekilen videolar paylaşmaya başlamıştı. Zelenski, çatışmaların başlangıcından bu yana iletişim stratejisinin sosyal medya üzerine kurarak, sosyal medyada hem çatışma yaşanan sokaklarda hem de masa başında çektiği videoları paylaşmaya devam ediyor.

Ukrayna Devlet Başkanı, savaşın başlangıcından bu yana benzer iddialarla gündeme geldi. 19 Mart ve 10 Ekim’de Twitter’da paylaşılan videolarda, Zelenski’nin yeşil perde önünde konuştuğu iddia edildi. Paylaşılan videolarda yeşil perde kullandığı kesin olmasa da bu iddiaya konu olan hologram görüntülerinin teknoloji fuarı için çekildiğini net olarak söylemek mümkün.