Videonun Yunan rahibin halkı Türklere karşı uyardığını gösterdiği iddiası

Videonun Yunan rahibin halkı Türklere karşı uyardığını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Videodaki rahip Covid-19 aşılarından bahsediyor.

Görüntünün çekildiği yer Atina değil, Selanik.

Videoyu Yunan bir kullanıcı 29 Ağustos 2021’de TikTok’ta paylaşmış.

Sosyal medyada ve haber sitelerinde yayılan bir videonun, Yunan rahibin halkı Türklere karşı uyardığını gösterdiği iddia edildi.

yunan papaz turklere karsi uyari paylasim

Videoyu paylaşan Akşam Gazetesi kaynak olarak A Haber’i göstermiş. Ancak arşiv linki hala dursa da A Haber bu yazıyı internet sitesinden kaldırmış. Video bu haliyle televizyon haberlerine de konu olmuş.

Videoya eklenen Türkçe altyazıda rahibin, “Atina’nın selameti için gerekiyorsa 12 adaları da verelim” ve “Türkler Yunanistan’a girerse bizi paramparça eder” gibi ifadeler kullandığı öne sürülüyor. 

Toplanan kalabalığın, rahibin “Buranın en büyük kilisesini camii yaparlar” sözünden sonra alkış tutması, videonun akışı için pek mantıklı görünmüyor. Ayrıca rahibin konuşmasına dikkat ettiğimizde de ilgili yerlerde “Türkler, Amerika, Türkiye, Yunanistan, Atina, Miçotakis, Ayasofya” gibi, Türkçede ve Yunancada benzer olan kelimeleri kullanmadığını duyabiliyoruz.

Videodaki rahip zorunlu Covid-19 aşılarından bahsediyor

Videonun TikTok’ta paylaşıldığını ve paylaşan kişinin kullanıcı adını görebiliyoruz. TikTok’ta @annetarekali isimli kullanıcının hesabına gittiğimizde paylaştığı videonun altyazısız halini bulabiliyoruz.

Video 31 Ağustos 2021’de paylaşılmış ve kullanıcı, açıklama kısmında 29 Ağustos 2021’de çekildiğini belirtmiş. Türkiye ile Yunanistan arasındaki mevcut hava sahası gerginlikleri ise 2022’nin Nisan ayında başlamıştı.

TikTok’ta paylaşılan videoda #Thessaloniki etiketi görülüyor. Yani rahibin konuşma yaptığı yer Atina değil, Selanik. Google Haritalar’ın sokak görünümü özelliğini kullanarak da konumu doğrulayabiliyoruz.

yunan papaz turklere karsi uyari maps

Videoyu paylaşan @annetarekali isimli kullanıcı, rahibin zorunlu Covid-19 aşılarından bahsettiğini belirtmiş.

yunan papaz turklere karsi uyari tiktok ss

Videodaki yorumlardan birini çevirdiğimizde ise, rahibin aşılardan bahsettiğini doğrulayabiliyoruz.

yunan papaz turklere karsi uyari tiktok yorum

Elli Papa121: Mesela ben aşı yaptırdım, İsa’yı daha az mı seviyorum? Yurttaşlarımı daha az mı seviyorum? Din ve kişiliğin aşılarla ne ilgisi var?

Anneta Rekali: Kimse öyle bir şey demiyor, herkesin dini kendine. Sadece bazıları din hakkında kötü konuşuyor, dinden nefret ediyor.

Teyit videodaki konuşmanın Türkçe çevirisi için Yunanistan merkezli, IFCN imzacısı Ellinika Hoaxes’a ulaştı. Elinika Hoaxes da videonun zorunlu aşı ile ilgili olduğunu doğruladı ve orijinal konuşmayı paylaştı. TikTok videosundan alınarak paylaşılan bir dakikalık kısımda tam olarak şu ifadeler geçiyor:

Propagandaya gelmeyin. Bir psikiyatrist olarak, bu işin çok iyi kurulduğunu söylemem gerekiyor. Çok, çok iyi kurulmuş. Bıçağın kemiğe dayanmasını kimse beklemiyordu. Dibe vuracaklar. İnsan merak etmeden edemiyor: Zaten çoktan dipte miyiz yoksa daha da çökecek miyiz? Yolda yürüyen birkaç kişiyle konuşuyorduk ve bu durumla ilgili ne ümidimiz var diye soruyordunuz. Kardeşlerim, fani dünyada pek umudumuz olmayabilir, ama umudumuz cennette. Tanrı bizi yalnız bırakmaz. Yüzlerce insan korkusuzca burada toplandığı için gerçekten çok mutluyum.

Teyit, videonun sahibi Anneta Rekali'ye ulaştı. Rekali, rahibin ülkede aşı olmayan kişilerin kiliselere alınmaması tartışması hakkındaki görüşlerini anlattığını ve olayın Türkiye-Yunanistan ilişkileriyle hiçbir ilgisi olmadığını belirtti.

Güncelleme: 26/09/2022

Orijinal videonun sahibi Anneta Rekali'yle yapılan yazışma sonrası yazının sonuna ilgili bilgiler eklendi.


Katkıda bulunanlar
  • Spyridoula Grammatikou/Ellinika Hoaxes