Videonun yıllar sonra bakıcılarıyla karşılaşan aslanları gösterdiği iddiası

Videonun yıllar sonra bakıcılarıyla karşılaşan aslanları gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Video İsviçre’de değil Slovakya’da çekilmiş.

Videodaki kadın eski bakıcısı değil park kurucusu ve aslanların halihazırdaki bakıcısı.

Malkia isimli aslan 2016 yılında koruma altına alınmış.

Videodaki diğer aslanın ismi ise Adelle ve 2021 yılında ölmüş.

Sosyal medyada paylaşılan videonun yedi yıl sonra bakıcılarıyla karşılaşan aslanları gösterdiği iddia edildi. Ayrıca Twitter üzerinden yapılan bir paylaşımda ise videonun İsviçre’de çekildiği iddia ediliyor. 

aslan 1

Video hakkındaki hikaye uydurulmuş

İnternette yapılan kelime bazı aramaya göre video Slovakya’daki Malkia Park isimli vahşi hayvan barınağının YouTube hesabından 11 Nisan 2017’de paylaşılmış. Videonun ismi ise “Aslanlar kadına sarılıyor” şeklinde. 

Kanal videoyu “Malkia ve Adelle vaftiz annelerini karşılıyorlar. Aslanlar Malkia Park'taki yeni evleri hala yapım aşamasında olduğundan birkaç hafta daha beklemek zorundalar. Ama geçici yuvalarını da seviyorlar” açıklamasıyla paylaşmış. 

Videoda Malkia ve Adelle isimli iki aslanın bakıcıları ve Malkia Park’ın kurucusu Klaudia Kollar isimli kadına sarıldıkları görülüyor. Ayrıca park ismini videodaki aslanlardan biri olan ve 2016 yılında koruma altına alınan Malkia’dan alıyor

Görüntüler tüm dünyada yayıldı

Parka ait YouTube hesabı kendilerine ait videonun sosyal medyada farklı hikayelerle paylaşılmasından sonra 27 Ağustos 2017’de video arka planına park isminin eklendiği ve Klaudia’nın açıklama yaptığı bir video da paylaşmış. 

Paylaşılan ikinci videoda parkın kurucusu Klaudia Kollar aslanlarla olan görüntülerin tüm dünyada tamamen yanlış bilgilerle paylaşıldığını ifade ediyor. Klaudia aslanların sirkte doğduklarını ve kurtarıldıklarının da altını çiziyor. 

Klaudia 2 Mart 2021’de Instagram hesabından yaptığı paylaşımda Adelle isimli aslanın öldüğünü de açıklamış. 

aslan2