Videonun yeni İstanbul Havalimanı'nı su bastığını gösterdiği iddiası

Videonun yeni İstanbul Havalimanı'nı su bastığını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Su bastığı görülen havalimanı, Atatürk havalimanı.

Görüntüler yeni değil, 2017 Temmuz tarihli.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada yaygın bir biçimde paylaşılan videonun İstanbul Havalimanı’nda gerçekleşen su baskınını gösterdiği iddia edildi. İddiayı içeren bir Facebook gönderisi 8 binin üzerinde kullanıcı tarafından paylaşılırken 300 binin üzerinde görüntülemeye ulaştı. Bir kullanıcı tarafından atılan ve aynı iddiayı içeren bir tweet şimdiye kadar 850’nin üzerinde beğeni ve 440 retweet aldı.

subaskini 1024x538

Yeni Havalimanı TAV değil, İGA tarafından işletiliyor

İddiaya konu olan videoda su baskınının gerçekleştiği alan görülüyor. Videonun çeşitli karelerinden alanda yer alan TAV logolarını tespit etmek mümkün.

subaskini1 1024x566subaskini2 1024x566

Bu durum su baskınının gerçekleştiği alanın TAV tarafından işletildiğine dair bir ipucu veriyor. Öte yandan 29 Ekim 2018’de açılışı yapılan İstanbul Havalimanı’nın İGA tarafından işletilmekte olduğu olduğu biliniyor.

15 Temmuz Sergisi, Temmuz 2017’de Atatürk Havalimanı’nda açıldı

Videonun ilk dakikasının 36. saniyesine ilerlendiğinde ise alandaki yolcuları bir sergiye yönlendiren tabelaya denk gelmek mümkün.

subaskini3 1024x566

Her ne kadar tabelanın tamamı okunamasa da okunabilen kısımlarında “15 Tem.. Demok.. ve Milli B.. Sergi” yazıları görünüyor.

Yazılardan hareketle yapılan bir Google araması sonucunda bahsi geçen serginin “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Sergisi” olduğu sonucuna ulaşmak mümkün. 14 Temmuz 2017’de Hürriyet tarafından paylaşılan haberde dönemin Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından açılışı yapılan serginin, Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali Gidiş Katı (H) Kontuarı alanında ziyaretçilerle buluştuğu belirtiliyor.

İstanbul Havalimanı’nda ise şimdiye değin böyle bir fotoğraf sergisinin gerçekleştirildiğine dair herhangi bir bilgiye ulaşılamadı.

İhlas Haber Ajansı’nın logosu 24 Ekim 2018 itibariyle değişti

İddiaya konu olan videonun sağ üst köşesinde yer alan İHA logosu videonun İhlas Haber Ajansı tarafından servis edildiğine dair bir ipucu veriyor.

subaskini4 1024x566

Öte yandan bu logonun İHA’nın eski logosu olduğu söylenebilir. Nitekim 24 Ekim 2018’de İhlas Haber Ajansı tarafından paylaşılan bir habere göre kurumun logosunda değişikliğe gidildi. Bu bağlamda İHA’nın yeni dönemde kullandığı logoyu, servis ettiği videoların yine sağ üst köşesinde görmek mümkün.

subaskini5 1024x536

Bu açıdan iddiaya konu olan videonun 24 Ekim 2018 tarihinden önce paylaşılmış olması gerektiği gibi bir çıkarım yapmak mümkün. Yine bu nedenle ilgili videonun 29 Ekim 2018’de açılışı yapılan İstanbul Havalimanı’nda çekilmiş olması olası gözükmüyor.

Nitekim İhlas Haber Ajansı’nın paylaştığı videolara bakıldığında iddiaya konu olan videoyu tespit etmek de mümkün. Aynı video İHA’nın Youtube hesabında “Atatürk Havalimanı'nı Su Bastı” başlığıyla 27 Temmuz 2017 tarihinde paylaşılmış.