Videonun Van İran sınırından geçen Afganları gösterdiği iddiası

Videonun Van İran sınırından geçen Afganları gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Van İran sınırı ile videoda yer alan bölge birbiriyle uyuşmuyor.

Macaristan Sırbistan sınırında daha önce çekilmiş benzer videolar mevcut. Videoların içeriği ile iddiaya konu videonun içeriği örtüşüyor.

Twitter’da paylaşılan ve Türkiye İran sınırında çekildiği iddia edilen bir videonun, Van sınırından Türkiye’ye dikenli tellere merdiven dayayarak geçen Afgan göçmenleri gösterdiği öne sürüldü. 

iran van siniri iddiasijpg

Van İran sınırı videodaki gibi değil 

2021 yılında AA’ya konuşan dönemin Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, 295 kilometrelik Van İran sınırındaki önlemleri anlatırken, 110 kilometrenin üzerinde hendek kazılıp çıkışlarına jiletli tel döşendiğini, 64 kilometrelik modüler duvar inşaatının da devam ettiğini dile getirmişti. 

İddia konusu videoda iki tarafı yüksek tellerle çevrili bir sınır yolu görülüyor. Ancak basına yansıyan fotoğraflarda Türkiye'nin İran sınırındaki engellerin betondan ve daha farklı olduğu anlaşılabiliyor.

Benzer videolar Yunanistan’da da gündem olmuş

İlgili videodaki kesitler internette aratıldığında ise, karşımıza çok benzer bir görüntü çıkıyor. 

sinirdan gecen gocmenler macaristan sirbistanjpg

Bu görseldeki dikenli tel yapısı ve coğrafi nitelikler birebir uyumlu. 

Bu görseli internette arattığımızda ise Yunanistanlı teyit organizasyonu Ellinika Hoaxes’in bir analizine erişiyoruz. Yunanistan’da Türkiye sınırından Yunanistan’a giren göçmenleri gösterdiği iddia edilerek paylaşılan videolarla, Van İran sınırından Türkiye’ye giren göçmenleri gösterdiği iddia eden video arasında benzerlikler var.

Videolarda kullanılan müzikler ve videonun çekildiği sınır ile elimizdeki videonun biçimi aynı. Videoların TikTok’ta ahmadaj176 adlı kullanıcı tarafından paylaşıldığı görülüyor, ancak bu hesaba ulaşılamıyor. 

Ellinika Hoaxes videonun Macaristan Sırbistan sınırında çekildiğini gösteren kanıtlar ortaya koymuş. İnternette “Macaristan’dan Sırbistan’a kaçak geçen göçmenler” diye bir arama yapıldığında, bir Euronews haberine ulaşmak da mümkün. 

Macaristan’ın Sırbistan sınırına yeni tel örgüler çekildiğini anlatan haber videosunda görülen sınır, iddia konusu videodaki görüntülerle tutarlı. 

kapak sinirdan gecen gocmenler iddiasi

Dahası, videodaki göçmenlerin uyruklarını tespit etmek mümkün de değil.

Macaristan Sırbistan sınırında sert önlemler uygulanıyor

Sınır bölgelerinde olağanüstü hal uygulayan ve ülkeye yasadışı girişleri engellemek için uygulanan cezaları artıran Macaristan, Sırbistan ve Hırvatistan sınırına dikenli tel örgüler çekmişti. Macaristan’da yakalanan göçmenler sınır dışı ediliyor.