Videonun Uygur Türkü bir kız çocuğuna yapılan işkenceyi gösterdiği iddiası

Videonun Uygur Türkü bir kız çocuğuna yapılan işkenceyi gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyalmedyadapaylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen bir videonun Çinli birkaç kişinin Uygur Türkü bir kız çocuğuna yaptığı işkenceyi gösterdiği iddiaedildi. Söz konusu videoda bir grup çocuğun aralarına aldıkları bir kız çocuğunun başına kola döktükleri görülüyor. Videodaki kız çocuğu bu nedenle sürekli ağlıyor.

Facebook’ta 17 Ocak 2019’da Peygamberimizin Sevenleri isimli sayfa tarafından paylaşılan video şimdiye kadar 347 bin görüntülenmeye ulaştı ve yaklaşık 5 bin 800 defa paylaşıldı.

Facebook 4 min

Ancak videonun Doğu Türkistan’da Uygur Türkü bir kız çocuğuna yapılan işkenceyi gösterdiği iddiası doğru değil. Video, Mart 2016’da Meksika’nın Naucalpan şehrinde Castores (Kunduzlar) kız izci grubunda yaşanan bir olayı gösteriyor. İzci grubunu yöneten kişi diğer çocuklardan aralarına aldıkları kız çocuğunun başından aşağı kola dökmelerini istiyor. Eyalet valisinin açıklamasına göre sorumlular hakkında soruşturma başlatılmış.

Video Meksika’dan

Söz konusu videodan alınan ekran görüntüleri Yandex ve Google’ın tersine görsel arama özelliği ile aratıldığında Meksika’da yayın yapan Excélsior TV adlı kanalın 1 ve 2 Nisan 2016’da YouTube kanalına yüklediği videolara ulaşılıyor. Bu videolar izlendiğinde iddia konusu olayın Meksika’da gerçekleştiği anlaşılıyor. Videoların açıklamalar kısmında bir izci grubunun etkinliği sırasında çekilen videonun önce çeşitli Facebook gruplarında paylaşıldığı ve kullanıcıların tepkisini çektiği belirtilmiş.

Hoy Estado isimli gazetede 29 Mart 2016’da yer alan bir habere göre söz konusu videoda görülen olayın Meksika’nın Naucalpan şehrinde bulunan Los Remedios Milli Parkı’nda bir izci grubunun her cumartesi günü 15.30-17.30 saatleri arasında gerçekleşen etkinliğinden olduğu ifade ediliyor. Aynı haberde, iddia konusu videoda şiddet uygulandığı görülen 4-5 yaşlarındaki kızın isminin “Sharon” olduğu bilgisi veriliyor.

Foursquare’de bulunan fotoğraflarda görülen zeminin söz konusu olayın geçtiği Los Remedios Milli Parkı’nın zeminine benzediği söylenebiliyor.

4342748_RbE8i920QqQR6In7toEO7gBZ lDpqUpudqEi8Q3Vtwc min

Video bir izci grubunun etkinliğini gösteriyor

Video dikkatli izlendiğinde çocukların boyunlarındaki izci armaları dikkat çekiyor. Bu armaların benzerleri Meksika İzci Federasyonu’nun internet sitesinde görülebiliyor.

Facebook 5 min

İddia videodaki kız çocuğunun boynundaki izci arması dikkat çekiyor.

Manada de lobatos y lobeznas YouTube min

Meksika İzci Federasyonu üyesi izci çocukların taktıkları armalar

Hoy Estado’nun haberinde ayrıca etkinliği gerçekleştiren izci grubunun isminin “Castores (Kunduzlar)” olduğu ifade ediliyor. Castores’in resmi internet sitesinden izci grubunun kullandığı armalara ulaşılamıyor. Castores, belirli bir yaş grubunun altındaki çocukların kayıt olabildiği bir kız izci grubunun ismi.

Meksika’da yayım yapan La Jornada gazetesinin 31 Mart 2016’da yer alan bir haberinde söz konusu olayın bir çeşit “gruba dahil etme” etkinliği olduğu ifade ediliyor. Bir grup çocuk ellerindeki içecekleri ortada oturan kız çocuğunun başından aşağı dökerek onun izci grubuna dahil olduğunu söylüyorlar.

Sorumlu kişi hakkında soruşturma başlatılmış

Meksika’da yayım yapan El Universal gazetesinin 30 Mart 2016 tarihli bir haberinde olayın ardından yaşanan gelişmelere yer verililiyor. Meksika merkez bölgesi eyaletinin valisi Eruviel Ávila Villegas, videoda görülen olaydan sorumlu kişiler hakkında küçük çocuklara yönelik zorbalık yaptıkları gerekçesiyle soruşturma başlatıldığını aktarmış. Vali aynı haberde, geçmişte buna benzer eylemler gerçekleştirenler hakkındaki soruşturmaların Meksika Genel Savcılığı (Fiscalía General de Justicia-PGJEM) tarafından başlatıldığı bilgisini de veriyor. Ulusal Aile Koruma Ofisi (Nacional Para El Desarrollo Integral de la Familia-DIF) de olayla ilgili söz konusu videoda görülen kız çocuğunun ailesine ulaşmış. Vali Eruviel Ávila Villegas, bu konunun tüm ülkeyi ilgilendiren bir sorun olduğunun altını çizmiş.

Sonuç olarak videonun Uygur Türkü bir çocuğa Çin’de uygulanan işkenceyi gösterdiği iddiası doğru değil. Video Meksika’nın Naucalpan kentinde Los Remedios Milli Parkı’nda Mart 2016’da gerçekleşen bir izci etkinliğini gösteriyor. İzci grubunun yöneticisi gruptaki diğer çocuklardan gruba yeni dahil olan kız çocuğunun kafasından kola dökmelerini istemiş. İlgili yönetici hakkında daha sonra soruşturma başlatılmış.