Videonun uzayda yapılan yeşil ekranlı çekimi gösterdiği iddiası

Videonun uzayda yapılan yeşil ekranlı çekimi gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Video uzayda yapılmış bir çekimden değil; videodaki kişi de NASA astronotu Karen Nyberg değil.

Teyit'in ulaştığı Nyberg de video ile ilgisi olmadığını açıkladı.

Paylaşımın yapıldığı "Ditrh" adlı TikTok hesabında videodaki kişinin isminin Paige olduğu bilgisi yer alıyor.

Video dünyanın düz olduğunu savunan David Weiss’in çekimlerinden.

Weiss, TikTok hesabından videodaki kişinin Karen Nyberg olmadığını belirten paylaşımlar yaptı.

David Weiss YouTube kanalında yeşil ekran önünde hazırladığı videolarla NASA'nın uzay videolarının sahte olduğunu öne sürüyor.

1969 yılında aya ilk gidişin üzerinden 50 yıldan fazla zaman geçti. Ancak halen uzaya hiç gidilmediğine ve aya ayak basılmadığına inananlar var. Buna dünyanın düz olduğu komplo teorileri de eşlik ediyor. Bu iddialara inanan kullanıcılar için astronotların uzaydaki yaşamlarını gösteren videoların da gerçekliği yok. 

Yeşil ekran önünde yapılmış bir çekimi gösteren görüntünün, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki videoların gerçek olmadığını kanıtladığı iddia edildi. Videoda yeşil ekran önünde uzaydaki cisimlerin hareketi canlandırılıyor.

Bazı paylaşımlarda videodaki kadının NASA astronotu Karen Nyberg’i gösterdiği iddia edildi. 

video uluslarasi uzay istasyonu astronot yesil ekran

Videodaki kişi astronot değil

NASA astronotu Karen Nyberg’in uzayda yaşadığı anları gösteren birçok videosu olduğu biliniyor. Hatta Nyberg’in astronot deneyimleriyle ilgili Netflix belgeseli bile var

Ancak Karen Nyberg’la yeşil ekran önündeki kadını karşılaştırdığımızda aynı kişi olmadığını söylemek mümkün. Videodaki kadının sesi ile Karen Nyberg’in sesi de aynı değil. 

karen nyberg nasa netflix

Karen Nyberg. Netflix belgeselinden.

Videoyu tersine aradığımızda çok fazla sonuca ulaşılamıyor. Video komplo teorilerinin yoğun olduğu video paylaşım platformlarında ve Telegram gruplarında paylaşılmış.

telegram karen nyberg

Video ile ilgili ipucu yakalamak için Teyit olarak Astronot Karen Nyberg’e ulaştık. İddiaların endişe verici olduğunu belirten Nyberg, videodaki kişinin kendisi olmadığını söyledi.

Teyit, Nyberg aracılığıyla bir TikTok hesabına ulaştı.

‘Ditrh’ adlı TikTok hesabında videonun iki farklı paylaşımı olduğu fark ediliyor. İlk paylaşımdaki videoda “Astronaut Karen Nyberg?” yazdığı görülüyor. Paylaşımın açıklamasında da şöyle yazıyor: “Karen Nyberg uzay sahtekarlığı yapan biri ama bu o değil, öyle demeyi bırakın.” 

Videonun 40. saniyesinden sonra ise arkadan birinin videodaki kadına, “Bir astronottan çok daha iyisin Paige” dediği duyuluyor. Videonun devamında Dave ve Paige isminde bir çiftin fotoğrafına yer veriliyor.

TikTok sayfasından yapılan ikinci paylaşımda da videodaki kişinin “Karen Nyberg olmadığı” belirtilmiş.

Ditrh adlı TikTok hesabı ve Flat Earth Dave adlı internet sitesinde, dünyanın düz olduğunu savunan David Weiss’in yayınları yer alıyor. Weiss’in YouTube hesaplarında ve TikTok hesabında yeşil ekran önünde kaydedilmiş birçok videosu var. Bu videolarla NASA’nın uzay videolarının sahte olduğu iddia ediliyor.

david weiss yesil ekran cekimi

video yesil ekran david weiss uzay

Dünyanın geoit şekilde olduğu bilimsel olarak kanıtlanmasına rağmen, “düz dünyacılar” (flat earthers) dünyanın düz olduğunu ve dünyanın mevcut görüntülerinin “NASA komplosu” olduğuna dair komplo teorileri yayıyor. Bu iddiaların yaygınlaştırıldığı ana mecralardan biri de YouTube. YouTube’da bilimselliği olmayan bu tip içeriklere yoğun olarak rastlanıyor.