Videonun Ukraynalı askerlere makyajla yaralanmış görüntüsü verildiğini gösterdiği iddiası

Videonun Ukraynalı askerlere makyajla yaralanmış görüntüsü verildiğini gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Video dizi setinden alınmış görüntüler içeriyor.

Bu görüntüler de 2020 senesine ait.

Görüntüler farklı iddialar için de kullanılmış.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir videonun, sahte kan ve yaralar yaratmak için Ukraynalı askerlere makyaj yapıldığını gösterdiği iddia edildi. Paylaşımlar, Ukrayna’da süregiden çatışmaların “sahte” olduğunu ima eden bir komplo teorisinden besleniyor. 

rusya ukrayna makyajla sahte yara iddiasi iddia

Görüntüler Britanya’nın Rusya’ya kimyasal silah saldırısında bulunacağını iddia eden bir haber sitesi tarafından da kullanılmış. 

Görüntüler bir dizi setinden 

İddiada kullanılan videoyu bulmak için “soldier makeup Ukranian” anahtar kelimeleriyle arama yaptığımızda, görüntülerin 2020 yapımı Contamin isimli diziye ait olduğunu görüyoruz. 

Dizinin internet sitesinde yer alan bilgilere göre Contamin, yakın gelecekte insanlığın yüzleşeceği felaketleri ele alan bir dizi. Sitede yer alan “Contamin Preview” videosunun 51. saniyesinde Driu Production ismini görüyoruz. “Driu Production Contamin” anahtar kelimelerini kullanarak yeniden arama yaptığımızda, şirketin Facebook sayfasından paylaştığı fotoğraflara ulaşıyoruz. 

17 Şubat 2021 tarihinde paylaşılan fotoğrafta en sağda yer alan oyuncunun iddiadaki videoda yer alan oyuncu olduğunu anlıyoruz. 

rusya ukrayna makyajla sahte yara iddiasi kanit 1

İddiada kullanılan görüntüler 2020 yılında Contamin dizisinin kamera arkası görüntüleri diye paylaşılmış ve çatışma başlamadan çok daha önce çekilmişler. Kamera arkası görüntülerde iddiadaki videoda da yer alan makyaj yapılan bir erkek oyuncu görüyoruz.

rusya ukrayna makyajla sahte yara iddiasi kanit 2

Factly, Reuters ve BBC de iddiayı yalanladı. 

Ukrayna Rusya çatışması konusunda yayılan teyitlenmiş haberler için Teyit’in 2022 Ukrayna Rusya çatışması etiketi takip edilebilir.